Şimdiye Kadar Yapılmış En İlginç ve Tuhaf 10 Keşif

bu 10 keşif, şimdiye kadar yapılmış en garip keşifler sıralamasına girer mi ? hiç bir fikrimiz yok. karar sizin.


64
70 Paylaşım, 64 Beğeni

Dünya genelinde geçmiş tarihte bir çok olay ve hadise yaşanmıştır. Bunları gün yüzüne çıkarmak adına araştırmacılar gece gündüz demeden çalışıyor. İnsanlar bu buluşlar ve tuhaflıklar hakkında TV ve gazete aracılığıyla bilgi ediniyor. Bazı keşifler fazla ilgi çekmezken bazıları ise hayretler içerisinde kalmanıza sebep olabiliyor. Paylaşacağımız bu 10 keşif, şimdiye kadar yapılmış en garip keşifler sıralamasına girer mi ? hiç bir fikrimiz yok. karar sizin 🙂

 1. 10 Moa Kuşu Pençesi


  Yaklaşık 30 -35 yıl önce, arkeologlardan oluşan bir ekip, Yeni Zelanda’daki Owen Dağı’ndaki korkutucu ve sıra dışı bir objeye rastladıklarında büyük bir mağara sistemi içinde bir keşif gerçekleştiriyorlardı. Karanlık mağarada çok az görünürlüğüyle, gözlerinin onları aldatıp aldatmadığını merak ediyorlardı, çünkü onlardan önce neyin yattığını anlayamıyorlardı. Hala tüylü ve cılız deri ile dokunmuş devasa, dinozor benzeri bir pençe. Pençe öyle iyi korunmuş ki, çok yakın zamanda öldüğü bir şeyden gelmiş gibi görünüyordu.

  Arkeoloji ekibi hevesle pençeyi mağaradan aldı ve analiz etmeye başladı. Sonuçlar şaşırtıcıydı; esrarengiz pençenin, yüzyıllar öncesinden ortadan kaybolan, tarih öncesi bir kuş olan Upland Moa’nın 3 bin 300 yıllık mumyalanmış kalıntıları olduğu anlaşıldı.

 2. 9 Atlantis Şehri


  Bu kayıp Atlantis şehri belki de şimdiye kadarki en garip arkeolojik keşiflerden biridir. Bu şehrin Poseidon, Deniz Tanrısı tarafından inşa edildiği söyleniyor. Bazı araştırmacılara göre, güçlü bir Tsunami, 10. binyılda şehri vurdu ve Atlantis şehri okyanusa battı. Bu araştırmacıların söylediği bir şey olsa da, arkeologlar hala gerçeğin peşinde.

 3. 8 Stonehenge


  Stonehenge, Neolitik taş devri ile Bronz çağı arasında en az 5 kademede oluşan bir anıttır. Bu yapı, astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilmektedir. Stonehenge adı eski İngilizcede "asılı taşlar" anlamına gelir.

 4. 7 Başsız Viking Toplu Mezarı


  Haziran 2009’da, arkeologlar İngiltere’nin Dorset kentindeki Weymouth sahil kasabasında şok edici bir keşif yaptı. Weymouth Rölyef Yolu’na hazırlık olarak kazı yaparken, arkeologlar 54 parçalanmış iskeletin kalıntılarını içeren toplu bir mezar ve kullanılmayan Roma ocağındaki bir yığında 51 kafatası keşfettiler. Bu merak uyandırıcı bulgular, bu kişilerin kim olduklarını ve neden bu kadar korkunç bir şekilde öldürüldüklerini merak etmek için birçok kişiye yol açtı. Bilimsel test ve analiz yoluyla arkeologlar, kalıntıların İskandinav Vikinglerine ait olduğu sonucuna vardılar.

 5. 6 Moai


  Yeryüzünde neredeyse hiçbir yer, diğer yerleşim bölgelerine Paskalya Adası kadar uzak değildir. Doğuda Güney Amerika, 4300 mil, batıda Tahiti ise adaya 2300 mil uzaklıktadır. Okyanusun ortasında kaybolmuş lavlardan oluşan bu küçücük ada dünyamızın en büyük bilmecelerinden birisidir.

  Bu gizemli bilmece adada yer alan ve ‘Moai’ adı verilen dev heykellerdir. Moai heykellerini ve adada yer alan tapınakları 1722’de adaya ayak basan ilk Avrupalı, Alman denizci ve kâşif  keşfetmiştir. 1935’te giden Alman dilbilimci  ise adada yaptığı inceleme sonucunda 638 tane heykeli türlerine ve büyüklüklerine göre sınıflandırarak kaydetmiştir. 1969 ile 1976 arasında yürütülen Paskalya Adası Heykelleri Projesi araştırmalarında ise 887 heykel kayda geçirilmiştir. Ancak adada toplamda 1000’den fazla heykel olduğu tahmin edilmektedir. Moailer abartılmış derecede uzun kulakları, güçlü çıkıntılı çeneleri, büyük başları ve kolsuz gövdeleri ile insanı etkileyen görkemli heykellerdir. İyice belirli olan göz delikleri ile düz burunları ile hepsi aynı biçimdedir.

 6. 5 Danimarka Altın Spiralleri


  Zealand Adası’nda bulunan Boeslunde’de örneğine daha evvel hiç rastlanmamış Tunç Çağına ait altın spiraller gün yüzüne çıkarıldı. Sayısı neredeyse 2000’i ve uzunluğu 3 santimetreyi bulan altın spirallerin ne için kullanıldığı henüz bilinmiyor.

  İnce ve basık altından yapılan spiraller oluşturan tellerin MÖ 900-700’e, yani bölgenin Tunç Çağına tarihlendiği belirlendi. Danimarka Ulusal Müzesi Küratörü Flemming Kaul spirallerin ne için kullanılmış olabileceğine dair bazı önerilerde bulundu. İhtimallerden biri spirallerin bir şapka ya da güneşliğe takılmış püsküller olabileceği. Başka bir ihtimal ise spirallerin bir rahip-kralın saçına örülmüş ya da elbisesine işlenmiş süsler olabileceği.

 7. 4 Voynich Elyazması


  Voynich elyazması, bilinmeyen bir yazıyla yazılmış, anlamı çözülemeyen gizemli bir kitap. 1404 ilâ 1438 yıllarında yazıldığı tahmin edilmektedir. Kitap 15 cm'ye 22,5 cm ölçülerinde ve 240 sayfadır ancak tamamının 270 sayfa olduğu düşünülmektedir.

 8. 3 Toprak Askerler


  Terra-Cotta Ordusu, 1974 yılında bir çiftçi tarafından bulunmuştur. Atları, at arabaları, okları ve bronz kılıçlarıyla 2 bin yıldır yerin altında kalan bu “ordu” arkeoloji dünyasında büyük heyecan yaratmıştır. Ancak heykellerin birbirine çok yakın olması, kırılgan ve kilden yapılmaları nedeniyle arkeologlar inceleme yapmakta zorlanmışlardır. Toprak Askerler aslında daha önce 1920 yılında bulunmuştu; fakat askerleri gören köylü korkarak askerleri tekrar gömmüştü. Eğer bu köylü korkup askerleri tekrar gömmeseydi belki de dünya bu cansız askerlerden daha önce de haberdar olabilirdi. Terra-cotta diğer bir ismiyle “Taş Askerler” 1974 yılında yine bölge halkından birileri kuyu kazarken tesadüfen fark edilmiştir. Çiftçiler kazdıkça fark etmişlerdir ki yerin altında sadece askerler değil, askerlerle birlikte gerçeğine uygun boyutta yapılmış atlar, at arabaları, diğer savaş arabaları, silahlar ve hizmetkarlar da vardı.

 9. 2 Taş Dil

  İngiltere'de 3. veya 4. yüzyılda, bir köyde garip bir mezar yapıldı. 1991'de bazı arkeologlar Northamptonshire'daki o sitede kazmaya başladıklarında, 35 cesetten birinin garip bir şekilde gömüldüğünü fark ettiler. Dikkat çeken şey bu adamın ağzıydı. Dili kesilmişti ve bir parça Kaya ile değiştirilmişti. Böyle bir yaralama duyulmadı ve belki de ilk kez böyle bir ceza birisine verildi.

 10. 1 Nazca Çizgileri


  Dünya üzerindeki gizemli insan izlerinden biri de Nazca çizgileri. Peru’nun güney kıyılarındaki Nazca Çölü ve And Dağları’nın kıyıya bakan eteklerine kazınmış olan çok sayıdaki yerçizimi (jeoglif), bilim insanlarının zihninde cevaplanmayı bekleyen pek çok soru bırakmış durumda.

  Güney Peru ve Kuzey Şili kıyıları dünyanın en kurak bölgelerinden. Nazca kültürü buradaki bir havzada doğmuş. Havzayı And Dağları’ndan on ayrı nehir suluyor. Ancak bu nehirlerin çoğu yılın en az yarısını kuru geçiriyor. Dolayısıyla su bu coğrafya için yaşamsal öneme sahip.

  Yapılan ve devam eden bilimsel araştırmalara rağmen, nasıl ve neden yapıldığına dair soruların neredeyse tamamen gizemini koruduğu Nazca çizgileri, Amerika kıtasının yerli halklarının günümüzden yaklaşık 2400 yıl öncesine ulaşan bilim, teknik, kültür, sanat ve inanç dünyalarına çok önemli bir kapı araladı. Bununla beraber, öyle anlaşıyor ki Nazca çizgilerinin gizeminin çözülmesi için daha pek çok bilimsel araştırma, zaman ve ileri teknolojiye ihtiyaç var.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

64
70 Paylaşım, 64 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
13
Çok İyi
Yerim Yerim
11
Yerim
Yok Artık Yok Artık
10
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
8
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
6
Çok Acı
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Korkunç Korkunç
11
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
6
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri