Kahve Telvesi veya Çekirdekleriyle Neler Yapılıyor Neler

Kahve çekirdekleri ve telvesi ziyan olmasın, onları da değerlendirelim.


66
72 Paylaşım, 66 Beğeni

    Kahveyi sevmeyenimiz emnim azdır. Hele ki Türk kahvesi günün belki vakitlerinde birden akla gelip gelip insanı mutlu eden o küçük arzu, İşlenmemiş olması koşuluyla günde 2-3 fincan kahve tüketmenin insana fayda sağladığı konusunda nerdeyse bütün  beslenme uzmanları  bile hemfikirler.

    Ama kahvenin faydası sadece insana değil ki doğaya da, hayvanlara da kahvenin faydası olabiliyor. Ayrıca telvesini ve çekirdeklerini günlük hayatta bir çok yerde kullanabiliriz. Biz bunlardan bazılarını sizin için derledik. Kahvenin faydalı olarak kullanılabildiği saymadığımız gözümüzden kaçan, sizin bildiğiniz  başka kullanım alanları varsa yorum yazabilirsiniz.
 1. 1 Kompost Yapımında Kahve Kullananın


  Kompost Yapımında:

  Kahve tozunu kompost yapımında ek katkı maddesi doğal bir ürün olarak kullana bilirisiniz. Kompostta yaşayan solucanlar, kahvenin yüzeyinde büyüyen mikroorganizmalar ile beslenebilir. Ek olarak, solucanların sindirim sistemini mükemmel bir şekilde temizler, böylece yiyecekleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde sindirmelerine yardımcı olur.


 2. 2 Gübre Olarak Kahve Kullanın


  Gübre Olarak:

  Az miktarda kahve çekirdekler ile, özellikle açelya ve güller gibi yüksek düzeyde asitlik gerektiren bitkilerin bulunduğu yerlerde doğrudan toprağa eklenebilir. Kahve azot, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve diğer mineraller bakımından zengindir.

  Toprağın yüzeyine ince bir kahve tabakası serperek, bitkinin ihtiyaç duyduğu maddeleri emmesini sağlarsınız. Kahveli yerin bitkiye temaz etmediğinden emin olun.

 3. 3 Böcek Kovucu Olarak Kahve


  Böcek kovucu: 

  Kahve, doğası gereği, birçok hayvanı ve böceği iten kalıcı bir aromaya sahiptir. Dahası, araştırmalar sivrisineklerin, karıncaların, sümüklü böceklerin ve larvaların kahvenin asitliğini tolere edemediğini ve bulunduğu bölgeleri atlamayı tercih ettiğini göstermektedir. Bu özellik, bahçeyi zararlılardan korumanıza yardımcı olabilir.

  Ayrıca komşu bahçe veya sokak kedilerinin bahçenize girmesini istemiyorsanız, bu durumdan muzdaripseniz illa bişeyler satın almadan önce size yine kahve bahçede kahve kullanmayı denemenizi öneriyoruz .Kalınlığı portakal kabuğu ile kahveyi  karıştırabilirsiniz - bu kokusu  hayvanların burun reseptörlerini de tahriş eder, çünkü koku alma duyuları  insandan çok daha hasastır. Endişelenmeyin - bu tür doğal ilaçlar hayvan sağlığına zarar vermezler.


 4. 4 Kokuya kahve kokusu ile karşılık verin.


  Evdeki rahatsız edici kokulardan kurtulmak  için, kimyasal ve sağlığa zararlı   oda spreyleri gibi ürünler tercih etmek zorunda değlsiniz. Taze çekilmiş kahveden başarılı ve doğal bir koku elde edebilirsiniz. 

  Kahve tozunu dışarıya çıkamayacağı hava alabilen kumaşlara elzem miktarda koyup, küçük kumaş topları olarak evin belli köşerine koya bilirisiniz. Tasarımcı bir kişilğiniz varsa, içi çekilmiş kahve dolu küçük kurdele ve toplar yapablirsiniz.

  Hazır konu kokulardan açılmışken, kahve kokusunun garip başka bir özelline değinmeden geçemeyeceğiz. Kozmetik veya parfüm dükkanlarına sık sık ziyaret ediyorsanız, Bazı dükkanlarda rafta duran bir kavanoz kahve çekirdeği fark etmiş olabilirsiniz. Orada onlar dekoretif amaçla durmazlar - bilen alıcılar için belirli bir yararlı işlevi var. Şöyleki bu dükkanlara girdiğinizde bütün parfümlerin kokuları birbirine girmiştir. Heleki kokuları denemeye başadğınızda bir süre sonra burnunuz sağırlaşır. Kokularıa ayırt edemez hale gelirisiniz işte tamda bu durumda kahve kokusu imdadınıza yetişecektir. Kahve kokusunun burnunuzu sıfırlama gibi, kokuları daha ayırt edilebilir hale getirmek gibi bir marifeti var. Tam istediğiniz kokuyu bulmak sonra üzlmemek için eğer parfüm almak gibi niyetiniz varsa yanınızda bir miktar kahve çekirdeği götürmeniz yararınıza olacaktır.

  Madem kokular dedik,  o zaman kahvenin bu dolabındaki kokuları almak ve güzel kokular  size sunmak gibi bir görev daha yapabileceğini söylemeden edemeyeceğiz. Küçük bir kaseye veya temiz delikli bir kumaşın içine kahve koyup buzdolabında arkaya bir yere saklayın.  Merak etmeyin kahveniz görevini yapacaktır.

 5. 5 Daha Lezzetli Bir Et İçin Kahveyi Denediniz Mi?


  Eti pişirirken, biftekleri çekilmiş kahve ile ovaklayın. Kahve ne kadar taze olursa, o kadar iyidir. Böylece pek çok kişinin alışık olamdığı ve pek bilinmeyen enfes bir tadı  garanti ediyoruz. Daha zengin bir aroma için ise çekilmiş kahveyi yaklaşık 30 saniye boyunca kavrun, sürekli karıştırın ki yanmasın. Daha sonra dilediğiniz  baharatlarla karıştırın, biftek ile bu karışımı  ovalayın ve buzdolabında bekletin. Sonra istediğiniz şekilde kızartın.

 6. 6 Elinizdeki Kokuya Kahve On Numara Olur.


  Yemek yapmak ile ilgileniyorsanız o zaman soğan, deniz ürünleri ve daha başka yiyeceklerin ellerde bıraktığı koku gidermek  için limon, soda, sirke  muhtemelen kullanmıştırsınız işte onlara birde kahveyi ekleyin, kahvenin artısı kokuyu aldığı gibi kendi kokusunu ellerinize vermesi olacaktır.

 7. 7 Evcil Hayvanlarınız İçinde Kahvenin Bazı Çözümleri Var.


  En sevdiğiniz tüylü arkadaşınızın, kepeklerin,  cilt tahrişin varsa  çekilmiş kahveyi güvenle kullanabilirisiniz. En narin insan ciltlerinde bile kahvenin olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Sorunlu bölgelere bir miktar çekilmiş kahve dökün ve hafif hafif masaj yapıp yıkayın. Emin olun bir süre sonra kendisini çok da iyi hissedecektir.

 8. 8 Kumaş, Ahşap ve Kağıt Boyamada Kahve


  Kahvenin koyu rengi, kumaşlara ve ahşaba antik bir dokunuş katmasını sağlıyor. Kullanmak istediğiniz beyaz bir beziniz varsa, ancak kullanılmaz  görünüyorsa, kahve yeni bir soluk almasına yardımcı olur. İşem sonucunda çok koyu bir renk elde edemeyeceğinizi unutmayın, Suyun içine biraz kahve atıp kaynatın. Kumaşımızı bu karışımın içinde en az 24 saat bekletin ne kadar bekletirseniz o kadar koyu bir renk elde edersiniz. Sonra yavaşça durulayın ve kurumaya bırakın. Bu yöntem, kumaşa vintage bir görünüm verecektir Aynı yöntemi ahşapta da deneyebilirisiniz.

  Kağıt boyamada ise kahve iki farklı amaçla kullanılabiliyor. Biri kağıda eski kağıt görüntüsü vermek için, diğeri de kağıt ve kumaşlar üzerinde resim yapmak amacıyla, çok ama çok hoş resimler elde etmek mümkün aşağıdaki gibi..

  Çok hoş olduklarını söylemiştik ama.

 9. 9 Bulaşııklarda Kahve


  En zor bulaşıklarda çekilmiş kahve mecbur kaldığınızda kullana bilirsiniz. En zor yağları ve tencere, tavalarınızda en küçük çiziklerin bile içlerini kahve temizler.

 10. 10 Kahve ile Yüz Maskesi


  İçtiğiniz kahvenin telvesini bu iş için kullana bilirisiniz. Sıcak bir dokunuş  hhisse veriri rahatsızlığa neden olmaz. Bu işlemlerden sonra, eğer kahveye alerjiniz yoksa, cilt daha yumuşak ve daha temiz hale gelir ve ayrıca hoş bir kahve aroması bırakır

 11. 11 Ağız Kokusunda Kahve


  Evden çıkıyorsunuz, bişey yemediniz, ve sakızınız yok, yanınıza bir kaç kahve çekirdeği alın, ağzınıza bir iki tane atın, olmadı çekilmiş kahveyi diliniz üzerinde ve ağzınızda gezindirin, sonuç güzel olacak...

 12. 12 Kahve Çekirdeği ve Tasarımlar


  Kahve çekirdeğinden çok güzel tasarımlar yapabilirsiniz. Mesala mumlar için hoş şamdankar kahve çekrideğinden yapılabiliyor.

  Dahası tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Bu yazının üstüne bir kahve gider değil mi? Afiyet Olsun...


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

66
72 Paylaşım, 66 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
16
Çok İyi
Yerim Yerim
15
Yerim
Yok Artık Yok Artık
13
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
11
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
10
Çok Acı
Kızgın Kızgın
8
Kızgın
Korkunç Korkunç
15
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
10
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri