Farklı Kültürlerde Halen Uygulanan En İlginç Evlilik Gelenekleri

Evlilik gelenekleri, kültürler, dinler ve ülkeler arasında büyük farklılıklar gösterir.


76
84 Paylaşım, 76 Beğeni

Evlilik gelenekleri, kültürler, dinler ve ülkeler arasında büyük farklılıklar gösterir. Düğün törenlerinin çoğu, nikah merasimi, hediye taktimi, oyun ve fotoğraf çekimi içerir. Pek çok kültür, beyaz gelinlik ve peçe giyer. Çoğu yerde bu geleneksel kraliyet geleneği benimsenmiştir (Kraliçe Victoria’nın düğünü ile ilişkili).

Evlilik gelenekleri, farklı şekillerde de olsa, hemen hemen her kültürde görülen bir ilişki biçimi olarak kabul edilmektedir. Evlilik, kadın ve erkeğin, içinde bulundukları toplum tarafından onaylanmış birlikteliğini ifade eder. Yer yer farklılık gösterse bile, evlilik genelde, tarafların özgür iradesi ve isteği doğrultusunda birlikte yaşama isteğini gösterir. Bir evliliğin gerçekleşebilmesi için, bireylerin belli bir olgunluk seviyesine ulaşmaları (reşit olmaları) gerekir. Söz konusu olgunluğun kültüre değiştiğini de hatırlatmak isterim.

Dünyanın En Tuhaf Evlilik Gelenekleri

Evlilik ilişkisi, hayatımız boyunca gerçekleştireceğimiz en önemli kişiler arası ilişki şekillerinden biridir. Günümüz dünyasında evliliğin daha çok, partner seçiminde ve beraberlikte özgürlük, cinsellikte eşitlik ve yakın ilişki gibi özelliklerine vurgu yapılmaktadır. Evlilik gelenekleri

10- Tujia İnsanlarının Ağlama Geleneği | Çin

evlilik gelenekleri

Çin’de, Tujia gelenekleri katılan gelinler düğün için bir ay boyunca günde bir saat ağlamaları gerekiyormuş. 10 gün sonra, gelinin annesi katılır ve onun ardından anneannesi de ağlamaya başlar ve son olarak düğün günü herkes hıçkıra hıçkıra ağlamaları gerekiyormuş.

9- Öpme Geleneği | İsveç

Öpme-Geleneği

İsveç’de damat gelini almaya gittiğinde; gelin tuvalete giderse, gelin gelene kadar eve düğün gelmiş olan misafirler damadı öpücük yağmuruna tutarmış. Şekil A da görüldüğü gibi.

Fotoğraftan anlaşıldığı üzere erkekler öpmüyor damadı. En azından bu büyük avantaj.

8- Geline Tükürme Geleneği | Massai Nation, Kenya

Geline-Tükürme-Geleneği

Kenya’nın Massai (Masai) halkının en tuhaf düğün geleneklerinden biridir. Massai halkı tarafından düzenlenen bir düğün töreninde, gelinin başı traş edilir ve kafasına kuzu yağı sürülür. Gelinin babası, başına ve göğüslerini tükürerek kızını kutsar. Tükürmek genellikle utanç verici bir simgedir fakat Massai milletinde iyi şans getireceği düşünülmektedir. Daha sonra kocasından ayrılır ve taşa döneceğine inandığı için geri dönmez. Kocası önümüzdeki iki gün boyunca evde kaldığı evde kalmaz ve daha sonra annesinin kafasını tıraş eder. Acayip ve enteresan bir düğün geleneklerinden bir tanesidir. Evlilik gelenekleri

7- Kumbh Vivah | Manglik Dosh için Hint Geleneği

kumbh-vivah

Kumbh Vivah, Hint maneviyatında yapılan en muhteşem geleneklerden biridir. Hintli bir erkeğin ve kadının bir Manglik Dosh’ına sahip olduğu zaman kullanılan bir süreçtir.

Mangal = Kuja = Mars
Dosha = leke veya iftira demektir.

İnsanların korkularından beslenen astrologlar Manglik Dosha olan insanların evlenemeyeceklerini yada çok geç evleneceklerini yazarlar . Hatta hayatı boyunca iftiraya uğrayıp ,şiddete maruz kalacağını, eşi tarafından cinsel istismara uğrayacağını filan söylerler. Evlilik gelenekleri

Antik zamanlardan itibaren, Hindistan’da, burç eşleştirmesinden sonra evlilik yapılır. Evliliğe devam etme kararına gelmeden önce düşünülmekte olan pek çok faktör var. Vedik burç eşleştirmede, manglik dosh tespit edilir ise evlilik sadece manglik dosh çözümünü uyguladıktan sonra izin verilir, yasal olarak uygulandığı ispatlandıktan sonra..

6- Damadın Falakaya Yatırıldığı Gelenek

falakaya-yatirilma

“Damadı falakaya yatıran” gelenek, Güney Kore’deki düğün töreninden sonra gerçekleşir. Damadın arkadaşları, ayakkabılarını çıkarır ve ayaklarını bir ip veya kanat ile birleştirir. Daha sonra bacaklarını yerden kaldırırlar ve ayak tabanlarını bir sopayla ya da sarı bir korbina ile dövmeye başlarlar. Sarı korbina bir tür balıktır! Geleneğe göre damadın korbinayla falakaya yatırılması daha güçlü hale gelmesini sağlıyor. Aslında eğlenceli bir gelenek, bunun arkasındaki amaç damadın gücünü ve bilgisini kontrol etmektir. Sık sık soru sorulur ve sorgulanır. Bu eğlenceli gelenek, Kore düğün kültüründe önemli bir yer tutar.

5- Damadın Üzerinden Yürümek

damadı-ezmek

Bir Fransız Polinezya geleneğinde ise düğün gününde damadı pis bir alanda (bahçe, sokak vs…) yüz üstü yatırarak gelinin birinci derece yakınları damadın üzerine çıkarak birkaç tur atarlarmış.

Yani damadı gelinin ailesi bir güzel paspas olarak kullanıyor.

4- Balina Dişi Geleneği

balina-dişi-geleneği

Fiji’de ise damat, daha doğrusu daha damat olamadan bir balina dişi bularak kızın basasından kızı istemek zorundaymış. Fiji’de bir balina dişi bulamasan kızı almak neredeyse mümkün değilmiş.

Girişimcilere duyurulur. Fiji’ye balina dişi ihracatı ile köşeyi dönebilirsiniz.

(Fiji Okyanusya’da bulunan bir ada ülkesidir. Fiji Adaları Cumhuriyeti, Pasifik okyanusunun güneyinde bulunan bir dizi adadan oluşur. Ülke 106’sı ıssız olmak üzere toplam 322 adadan ve 522 adacıktan ibarettir.)

3- Çiftin Üzerine Çöp Dökme Geleneği

çiftin-üzerine-çöp-dökme-geleneği

İskoç düğünlerinde büyük bir gelenek. Gelin ve damat açık havada boş bir alana alınarak aileleri tarafından kafalarından aşağıya günlerdir çöpte bekletilmiş katı ve sıvı çöplerin karışımlarını kafalarından aşağıya dökerler ve çiftin ne kadar süreyle buna tahammül edeceklerini ölçerlermiş. Bunun ana konusu ise evliliğe tahammül olarak biliniyor.

2- Civciv Geleneği

civ-civ-düğün-geleneği

Çin’in her halinde bir canilik bir vahşilik olduğunu düğün geleneklerinden de bir kez daha anlıyoruz. Düğün öncesi minik civcivi gelin ve damat yakalar ve keserek karaciğerlerini inceler eğer iyi bir karacigeri varsa düğün tarihi alırlar yok ise iyisini bulana kadar bu eylemi devam ettirirlermiş.

1- Kyz Ala Kachuu | Genç Kız Kaçırma Geleneği

Kyz-Ala-Kachuu-kız-kaçırma-geleneği

Kyz ala kachuu, “genç bir kadını alıp kaçmak” anlamına geliyor, oldukça çılgın bir gelenektir. Dünya çapında tarih boyunca uygulanmaktadır. “Gelin kaçırma” olarak da bilinen gelenek, bir erkeğin evlenmek istediği kadını kaçırdığı bir uygulamadır. Bir kızı ya zorla ya da kurnazlık ile kaçırmaya çalışan genç adama, genellikle arkadaş ya da erkek akrabaları tarafından eşlik edilir. Gelin kaçırmanın hala Romanlarda (Çingenelerde) ve Kırgızistan gibi bazı kültürlerde uygulandığı söylenir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

76
84 Paylaşım, 76 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
3
Çok İyi
Yerim Yerim
1
Yerim
Yok Artık Yok Artık
16
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
15
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
13
Çok Acı
Kızgın Kızgın
11
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
13
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri