Antartika Hakkında Bilmek İsteyebileceğiniz 20 İnanılmaz Gerçek.

Dünyanın en esrarengiz kıtası, en gizemli yerlerinden biri olan Antartika hakkında 20 bilmeniz gereken gerçek.


78
84 Paylaşım, 78 Beğeni

Antarktika, Güney Yarımküre'nin en güneyinde bulunan ve Güney Kutbu'nu içeren kıta. Afrika ve Okyanusya'nın güneyinde olan ve içinde ülke bulunmayan tek kıta.

 1. 1 Antartika'da Tinder İle Eş Bulan İlk Çift


  Tinder bildiğiniz gibi uygun eş arayan insanların kullandığı, bütün dünyada kullanılan çok popüler bir android uygulaması, Amerikalı bir bilim adamı şansı denedi ve Antartika standartlarına göre çok yakın  helikopterle 45 dk mesafede kendine uygun bir eş buldu. Gezegende Tinder'ın Antartika'daki ilk çifti olarak kayıtlara geçtiler.

 2. 2 İki Milyon Yıldır Kar ve Yağmur Yağmayan Çöller


  Antarktika alanının yaklaşık% 1'i (yaklaşık 2500 kilometrekare) buz ve kar içermez. Bu tür yerlere kuru vadiler veya Antarktika vahaları denir. Kuru vadiler dünyadaki en şiddetli çöllerdir. Burada yaklaşık 2 milyon yıl boyunca ne yağmur ne de kar yağmıştır. Avustralyalı bilim insanlarına göre, iklim değişikliğine bağlı olarak XXI. Yüzyılın sonuna kadar Antarktika'nın% 25'i kuru vadilerle kaplı olacak.

 3. 3 En Eski Sperm Antartika'da Bulundu


  2015 yılında İsveçli bilim adamları Antarktika'da, yaşı 50 milyon yıl olduğu tahmin edilen fosilleşmiş sperm buldular ve kayıtlara bilinen en eski sperm olarak geçti.

 4. 4 En Fazla Göktaşı'nın Bulunduğu Yerdir.


  Göktaşları dünya üzerinde herhangi bir noktaya eşit frekansta düşer. Ancak, nem ve oksijen korozyona uğrayarak yavaş yavaş parçalanırlar. Antarktika, göktaşlarının güvenliği için en iyi yerdir. Bu nedenle, 1976'dan beri, dünyadaki göktaşlarının  20 binden fazlası burada keşfedilmiştir.

 5. 5 Antartika'da Doğan İlk Çocuk


  1978'de Emilio Marcos Palma, Antartika'da doğan ilk kişi oldu. Babası araştırma istasyonunda b,r askeri komutandı. O günden bugüne 10 çocuk daha doğmuştur.

 6. 6 Antartika'da Kanlı Şelale


  5 milyon yıl önce, okyanustaki su seviyesi yükseldiğinde, doğu Antarktika sular altında kaldı ve orada bir tuz gölü oluştu. Milyonlarca yıl sonra göl üzerinde bir buzul oluştu. Üzeri donan göl daha da tuzlulaştı. Şimdi göl okyanustan çok daha fazla  tuz içeriyor ve dolayısıyla donmuyor. Bununla birlikte, gölün suyu  çok fazla demir içermektedir. Bir tuz gölünden gelen su yavaş yavaş Taylor Buzulu'nun etrafından akar ve yüksek demir içeriği nedeniyle hava ile temas ettiğinde hemen okside olur, kan kırmızı rengiylede okyanusa dökülür.

 7. 7 Dünya Tatlı Su Kaynakları


  Antarktika, dünyadaki buzun% 90'ını ve tatlı su rezervlerinin% 70'ini içermektedir. Antarktika'daki tüm buzlar eridiğinde, deniz seviyesi 61 metre yükselecektir..

 8. 8 Antartika'nın Buz Kalınlığı


  Antarktika bölgesinin% 99'u buzla kaplıdır. Ortalama kalınlığı 1,6 kilometredir ve en kalın buz 4,8 kilometreye ulaşır.

 9. 9 En Büyük Buzdağı


  Dünya'da kaydedilmiş en büyük buzdağı antartika kıtasında bulumakta idi. 295 km uzunluğa ve 37 km enine sahip, 11.000 km kare büyüklüğündeydi B15 kodlu buzdağı 2000 yılında kayıtlara alınmıştı. Kuzeye doğru ilerleyerek 2015 yılında küçük parçalara ayrılarak bu ünvanını kaybetmiştir.

 10. 10 Kaydedilen En Düşük ve En Yüksek Sıcaklık


  Kaydedilen en yüksek sıcaklık 2015 yılında Arjantin Esperanza araştırma üssünde +17,5 dereceydi. En düşük sıcaklık 2013 yılna kadar -93 santigrat dereceydi. Yeni rekor -98 son yıllarda yenilendi. Ama bilim adamlarınca küresl ısınma kaynaklı olarak bu rekorun bir daha kırılamayacağı ön görülmekte.

 11. 11 Dünyanın En Hızlı Rüzgarları


  Antartika Dünya'nın en hızlı rüzgarlarınada ev sahipliği yapıyor. 1973'te Fransa'daki araştırma üssünde 320 km  rüzgar hızı kaydedildi..

 12. 12 Antartika'da Bir Volkanda Bulunmakta


  Volcano Erebus - Dünyadaki sürekli aktif volkanlardan biri. Bilim adamlarına göre, birkaç kilometrelik derinlikte 927 derece sıcaklıkta bir  lav gölü bulunuyor. Sürekli püsküren bu volkan,  yüksek miktarda potasyum, sodyum ve alüminosilikat içeren erimiş kayalara sahip.

 13. 13 Antartika Çok Büyük Bir Kıta


  Antarktika bölgesi 14 milyon metrekaredir. Kışın, artan buz nedeniyle alanı iki katına çıkar. Antarktika, ABD'nin 1,5 katı, Avustralya'nın iki katı ve İngiltere'nin 50 katıdır

 14. 14 Saat Dilimi


  İlginç ama Antartika'da her hangi bir saat dilimine dahil edilmedi, her ülkenin araştırma ekibi istedikleri saat dilimini kullanmakta özgürler ama genelde her ülkenin araştırma ekibi kendi ülkesinin saat dilimini kullanmakta.

 15. 15 Antartika'da Kutup Ayısı Yoktur.


  Bu konu genelde karıştrılmakta ama Antarktika'da kutup ayıları yoktur - kutup ayıları yalnızca Kuzey Kutbu'nda yaşarlar.  Ancak kral penguenler orijinal bir Antarktika türüdür ve sadece Güney Kutbu'nda bulunur.

 16. 16 Antartika'da Eriyen Buzlar


  Antartika küresel ısınmaya bağlı olarak küçülmekte ve üzerindeki buzlarını sürekli kaybetmekte, Öyle ki son 25 yılda ortalama 3 trilyon ton buz kaybetti.

 17. 17 Dünyaynın En Kurak Kıtasıdır


  Resmen Antarktika bir çöldür. Kıtanın iç kesimleri, Sahara'nın yarısı kadar,  yılda sadece 50 milimetre yağışı kar şeklinde alır.

 18. 18 Antartika'da Para Çekmek İsterseniz


  Antarktika'nın tamamı için tek ATM 1998'de McMurdo araştırma istasyonuna kuruldu. İstasyonun Yeni Zelanda'ya ait olmasına rağmen, ATM'den  yalnızca ABD doları çekilebilmektedir.

 19. 19 İbadet


  Bugün Antarktika'da yedi adet kilise var - Kar Kilisesi, Üçlü Kilise, Buz Mağarası Katolik Kilisesi, Azisi Aziz Francis Kilisesi, Rila Aziz John Kilisesi, Paz Aziz Meryem Kilisesi ve Luhanska Kutsal Bakire Katolik Kilisesi.

 20. 20 Çok Sayıda Göl Bulunmakta


  Antartika'da 300'den fazla büyük göl var!   Tabiki yüzeyleri donmuş haldedir ama bu göller yer kabuğunun verdiği ısı nedeniyle tamamen donmazlar.  Bilimadamları bu göllerde mikro organizma aramakta ve incelemeler yapmaktadır.

  Son olarak dünyada sivrisinek, sinek ve sürüngen türü hayvanların bulunmadığı Kuzey kutbu ile birlikte tek yerdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

78
84 Paylaşım, 78 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
13
Çok İyi
Yerim Yerim
11
Yerim
Yok Artık Yok Artık
11
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
8
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
6
Çok Acı
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Korkunç Korkunç
11
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
6
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri