Akıllara Zarar Dünyanın En Tuhaf 10 Geleneksel Uygulaması

Her ülke, kabile veya ülkenin kendi gelenek ve görenekleri vardır.


68
76 Paylaşım, 68 Beğeni

Her ülke, kabile veya ülkenin kendi gelenek ve görenekleri vardır. Geleneksel uygulamaların bazıları oldukça ilginç, bazıları ise gerçekten çok tuhaf.

Modern dünya, çeşitli çalışmalarla kötü geleneksel uygulamaların ortadan kaldırılmasına yol açmıştır. Erken evlilikler, zorla evlilikler  gibi. Bununla birlikte, bazı kabilelerde bu kötü gelenekler devam etmektedir.

Bu liste, dünyanın bazı bölgelerinde meydana gelen (veya gerçekleşen) olumsuz ve ilginç geleneksel uygulamaları içerir.

10- Nakizumo Bebek Ağlaması Festivali – Japonya

Nakizumo-Bebek-Ağlaması-Festivali-Japonya

Normalde ebeveynler ve bakıcılar ağlayan bir bebeği susturmak için ellerinden geleni yapsalar da, bu festivalde Japonya’da bebeğin en gürültülü şekilde ağlamasını sağlamak ana maddedir.

Japonya’da çeşitli türbelerde düzenlenen festivale bir yaşındaki bebekler davet ediliyor.

Her turda, iki bebek yarışır. Bebekleri ağlatmak için akla gelebilecek her türlü taktikleri kullanan iki sumo güreşçisi bulunur. İlk turda ağlayan bebek kazanır. Her iki bebek de aynı zamanda ağlarsa, kazanan seçmek için farklı bir kriter kullanılır. En yüksek sesle ağlayan bebek kazanan ilan edilir.

Yerel halk bebeklerin ağlamasının, şeytan tarafından büyümesini, gelişmesini ve çocuğun sağlığını etkilemesini engellediğine inanıyor.

9- Damdan Bebek Atma Geleneği – Hindistan

Damdan-Bebek-Atma Geleneği-Hindistan

Bu uygulama Hindistan’da 2009’da yasaklandı, ancak ülkedeki bazı topluluklar hala bunu uyguluyorlar.

Bebeği türbenin çatısından atan bir rahip bulunur. Bebek 50 metre yükseklikten aşağı atılır. Yerde çarşaf tutan 15 kişilik bir grup bulunur.

Bebek çarşafın üzerine düşüp sıçradığı zaman bebek alınır. Bebek annesine geri dönmeden önce, tüm çevredekilerin elinden geçer.

Bu geleneğin, çocuğun sağlığına ve ailelerin refahına iyi geleceği düşünülmektedir.

8- Phuket ve Vejetaryen Festivali

Phuket-ve-Vejetaryen-Festivali

Dünyanın en tuhaf festivallerinden biridir. Festival boyunca, vücutlarının bazı dış kısımlarını delen kadın ve erkeklere şahit olacaksınız.

Bu festivalde insanların yanak ve mide gibi vücutlarının çeşitli yerlerini bıçaklar, sivri uçlar, silahlar ve diğer tuhaf aletlerle delmeleri; inançlarına göre iyi şans getirdiğine tekabül ediyor. Bir başka inanca göre vücutlarına bu şekilde zarar vermek Çin tanrıları tarafından kötü ruhlardan korunmalarını sağlıyor.

Dokuz günlük festival, Tayland’da her yıl gerçekleşmektedir. Bu dönemde insanlar et yemekten uzak dururlar.

7- Semen Yutma Geleneği

Semen-Ingesting-Ritual

Genel olarak, birçok kabilede, çocuklar sünnet olurlar. Sünnet, bir çocuğun yetişkin haline geldiğinin göstergesidir.

Yeni Gine’deki bazı kabilelerde, bir erkek bir erkeğin semenini yuttuğunda ona bir savaşçı gibi davranılır.

Etoro ve Sambia gibi bu topluluklardaki erkekler, toplumda bir insan ya da savaşçı olmak için 6 aşamadan geçer.

Çocuklar kendi başlarına yaşamayı öğrenmek için annelerinden 6 yaşından küçükken ayrılırlar. Çocuklar, toplumun yaşlılarına götürülür. 17 yaşına kadar yaşlılarla kalıyorlar. Bu dönemde, yaşlıların semenini yutmak görevinde bulunurlar. Çok tuhaf ve bir o kadarda iğrenç bir gelenek.

Yaşlıların semeninde enerji ya da güç içerdiğini düşünüyorlar. Semen yiyerek, çocuklar güçlü hale gelir ve rakip kabilelerden düşmanlarla savaşabilirler.

6- Parmak Amputasyon Yas Geleneği

Finger-Amputation-Grieving-Ritual

Amputasyon, çeşitli nedenlerle beslenmesi engellenen, hastalık taşıyan ve fonksiyon kaybına neden olan ekstremitelerin kemiği ile birlikte kesilerek atılmasına amputasyon denir.

Cenaze olduğunda bir yas durumu oluştuğunda, bir kadının parmağının yarısı kesilir.

Parmağın üst kısmı kesilmeden önce, bir ip parçası yardımıyla parmakta otuz dakika duracak şekilde sıkıca bağlanır. Böylece kan akışını engelleyecek şekilde parmağın uyuşmasına izin verilir.

Parmağın üst kısmı kesildiğinde, kanamayı önlemek için açık yara kapatılır. Kesilen parmak kurutulur ve özel bir yerde saklanır ya da yakılır.

5- Aslan Avlama Geleneği

aslan-avlama-geleneği

Öncelikle uygulama hükümet tarafından yasaklandı. Kenya’daki Maasai kabilesi kendi toplumunu korumak için savaşçı seçmek zorundaydı. Bu savaşçıların seçilmesi içinde aslan avlama geleneğinin yerine getirilmesi gerekiyordu.

Oğlanlar sünnet edildikten sonra vahşi aslan avlamak için yetiştirilirdi. Bu vahşi ve kişisel bir başarı gösterisiydi.

Buna ek olarak, erkekler bir kızı etkilemek isteselerse bir aslan öldürerek ne kadar cesur ve güçlü olduklarını gösterirdi. Aslan öldüren erkekler aile ve toplumlarını koruyabileceklerini kanıtlamış oluyorlardı.

4- Yanan Kömürler Üzerinde Yürümek

yanan-kömürlerde-yürümek

Çin’de, bir kadın hamile olduğunda, kocası yanmış kömürler üzerinde yürürken onu taşımak zorunda. Sadece bir aşk gösterisi değil, aynı zamanda yerliler, kadının bebeğini sorunsuz bir şekilde teslim etmesine ve doğum sırasında daha az acı hissetmesine izin verdiğine inanıyorlar.

Yerliler, birisi sıcak kömürlerle yürüdüğünde, kötü ruhlara ve talihsizliklere karşı korunacağına inanıyor. Bu toplum için iyi niyetin bir işareti.

3- Çeyiz Ölümleri

hindistan-çeyiz-ölümleri

Çeyiz; Gelin eşyası demektir. Çeyiz kelimesi Arapça cihazdan gelmiştir. Çehiz yerine çeyiz şeklinde kullanımı yaygındır. Evlenecek kız çocukları için hazırlanan her türlü şahsî eşya veya ev eşyası demektir. Gelinin baba evinden kocasına giderken beraberinde götürdüğü elbise ve eşya takımları. Ana veya baba tarafından örf ve âdete göre, evlenecek kız çocuklarına evin döşenmesi için menkul eşya.

The New York Times’ın haberine göre, Hindistan hastaneleri, vücutlarına kocaları tarafından gaz yağı kullanılarak yakılan genç gelinlerle dolu. Kocaları çeyizlerini beğenmediği için ceza olarak şiddet gören genç kadınlar, şikayette bulunmayıp sessiz kalıyorlar. Hintli kadınların yarısından çoğuysa şiddetin evlilik yaşamının normal bir parçası olduğunu düşünüyor.

2- Çarmıha Germe

çarmıha-gerilme

Filipinler’de, bir çok insan her yıl günahlarından bağışlanmak için çarmıha gerilir.

Çarmıha gerilmeden önce İsa’nın çektiği acıları taklit eden tövbekarlar. Bazı yerlerde İsa’da olduğu gibi kanlı görünmek için sırtlarını kesenlerde var.

Ülkede her yıl farklı yerlerde yapılan bu uygulama, ülkedeki Katolik liderler tarafından şiddetle kınanmaktadır.

1- Sati Ritüeli

Sati-ritüel

Uygulama hükümet tarafından yasaklandı.

Dünyanın birçok kültüründe kadının her zaman kocasına sadakatini göstermesi gerekir. İtaatkar olmak da dahil. Ancak, garip geleneksel bir uygulamayla Hindistan’da (günümüzde sık olmasa da) bir eşin sadakat sınırı test edildiği biliniyor.

Hindistan’da, bir kadının kocasına sadakatini göstermesi gerekir. Sadece hayattayken değil, aynı zamanda ölümünde de. Kadın, kocasının cenazesinde kendini diri diri yakmalıdır. Zorla ya da kendi isteğiyle bunu yapması gerekir.

Ahşap zemine ölü beden yerleştirilip hazırlanır. Kadın ya istesin ya da istemesin (zorla) kocasının cesedinin bulunduğu yerde oturur ve birlikte (yaşayanlar ve ölüler) kül olurlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

68
76 Paylaşım, 68 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
15
Çok İyi
Yerim Yerim
14
Yerim
Yok Artık Yok Artık
14
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
10
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
8
Çok Acı
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Korkunç Korkunç
13
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
8
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri