Uçakla Seyehat Edenlerin Bilmediği 29 Gerçek

Belki sık sık, belki ara sıra uçakla uzun yolculuklar yapıyoruz. Peki ama uçakların büyük sırlarından haberiniz var mı?


54
61 Paylaşım, 54 Beğeni

Belki sık sık, belki ara sıra uçakla uzun yolculuklar yapıyoruz. Peki ama uçakların büyük sırlarından haberiniz var mı? İşte uçaklarla ilgili çok az insanın bildiği ve öğrenildiğinde ‘yok artık’ dedirten o gerçekler…

29- Şimşek

ucak-yolculugu-yapanlarin-sasiracagi-gercekler-29

Havadayken pek hissetmiyoruz; ancak uçağa kötü hava koşullarında sık sık şimşek çarpar.

28- Pilotların Yemeği

pilotların-yemegi28

İki pilot uçuş sırasında asla aynı yemeği yemez. Biri zehirlenirse diğerinin sağlığı açısından risk almamak için bu uygulamaya gidiliyor. Sözgelimi bir pilot tavuk yediğinde diğeri köfte yer.

27- Tuvaletler

ucak-yolculugu-tuvaletler

Tuvaletlerin kilitleri dışarıdan açılabilir.

26- Tek Kullanımlık

ucak-yolculugu-tek-kullanımlık-eşyalar

Kimse bu gördüklerinizi yıkamıyor. Tek kullanımlık!

25- Yemek Servisi

ucak-yolculugu-hostesler-yemek-serivisi

Hostesler yemek servisi için geceyi beklemeyi tercih edebilir. Böylece hem daha fazla insanın uyuduğu saatlere gelinir ve bu sayede iş yükü daha azdır.

24- Koridordaki Işıklar

ucak-koridorundaki-ışıklar

Koridordaki ışık acil durumlarda dışarı çıkmaya yardım ediyor.

23- Kulaklıklar

uçaktaki-kulaklıklar

Uçuş sırasında verilen kulaklıklar… Onları kimse yıkamıyor.

22- Acil Durum Kapıları

uçakta-acil-durum-kapıları

Acil durum kapılarından yolcular çıkmadan uçuş görevlileri çıkamaz.

21- Ödeme

uçakta-ödeme

Bazı havayolu çalışanlarına uçak kalkana kadar ödeme yapılmıyor. Kalkış yaparken ne kadar başarılı olduklarına bağlı ödeme alıyorlar.

20- Oksijen Maskeleri

uçaktaki-oksijen-maskeleri

Aslında oksijen maskeleri sadece 15-20 dakikalık ihtiyacı karşılayabiliyor.

19- Eksik Vidalar

uçak-vidaları

Uçağın içerisinde kanatlarda kaç tane vidanın eksik olabileceği ile ilgili bir kılavuz bulunmakta.

18- Can Yelekleri

uçaktaki-can-yelekleri

Genellikle yolcular acil durum can yeleklerini uçaktan çalıyorlar. (Yani oturduğunuz koltuğun altında bir can yeleği olmayabilir)

17- Tat Alma Duyusu

uçakta-tat-alma-duyusu

Havadayken içeceklerin tadı daha güzel gelir. Çünkü alçak basınç içeceklerin içindeki şekerin daha fazla ortaya çıkmasını sağlar.

16- Domates Suyu ve Soda Gerçeği

uçakta-domates-suyu-ve-soda-gerçeği

Bu yüzden daha tatlı gelen domates suyu uçuşlarda en çok tercih edilen içeceklerdir. Havada oluşan bulantıya iyi geldiğinden sodalar da tercih edilir.

15- Tasarruf

uçakta-tasarruf

Havayolu şirketlerinin garip tasarruf yöntemleri var. Buna en güzel örnek, American Airlines, menülerinden bir zeytin çıkararak bir defada 40 bin dolar tasarruf etti.

14- Pilotların Uyku Düzeni

uçakta-pilotların-uyku-düzeni

Uçakta her yolculuk bir ya da iki saat sürmüyor. Çok daha uzun süreli yolculuklarda pilotlar uçuş esnasında uyuyakalabiliyor.

13- Uçakta Solunum Yapılan Hava

uçakta-solunum-yapılan-hava

Bilinenin aksine uçaklarda teneffüs ettiğiniz hava en temiz havadır. Uçaklarda hastanelerde kullanılan hava filtreleme teknolojisi kullanılır. Tabii ki bu mikrop barındırmadığı anlamına gelmez ama her zaman en temiz hava uçaklardakidir.

12- İniş ve Kalkışlarda Yerinizden Kalkmamanızın Nedeni

uçağın-iniş-ve-kalkışı

Can güvenliğinin yanı sıra uçuş öncesi yolcuların ağırlığı hesaplandığından iniş ve kalkışlarda bir kaç yolcunun aynı anda yer değiştirmesi uçağın dengesinde değişimlere yol açabileceğinden yolcuların yerlerine oturması zorunludur.

11- Kaza İhtimali

uçak-kaza-ihtimali

Uçuşlardaki kazaların yüzde 90’ından fazlası iniş ve kalkış sırasında olur. Uçuş sırasında kaza olma olasılığı çok nadirdir. İniş ve kalkışlarda bu yüzden insanların yerinde oturması ve kemerlerini takması zorunludur.

10- Pilotlar Uykuya Kalırsa Ne Olur?

uçakta-pilotların-uyku-düzeni

Pilotlar sandığınızdan daha fazla uykuya dalarlar. Korkmanıza gerek yok çünkü otomatik pilot devreye girer ya da kontrolü yardımcı pilot devralır. Fakat 2 pilotun da aynı anda uyuya kaldığı çokça rapor edilmiştir.

9- Pilotların Yemek Menüsü

pilotların-yemek-menüsü

Pilotların menüleri her zaman yolculardan farklıdır. Yolculardan farklı yiyecekelr yerler ve yolcuların yemeklerinden farklı olarak pilotlara özel hazırlanır. Bunun nedeni pilotların uçuş sırasında hasta düşme ihtimalini ortadan kaldırmak.

8- Türbulans

türbulans

Türbulans konusu uçaklarda en çok merak edilen konudur. Türbulans sanıldığı gibi uçağın düşmesine neden olmaz fakat türbülans sırasında kemerin bağlı olmaması, şiddetli sarsıntı yüzünden ölümlere neden olabilir. Ayrıca havadaki karbondioksit oranı arttığından türbulanslar her geçen gün daha fazla şiddetleniyor.

7- Perdeler

pencereler

Uçaklarda iniş ve kalkışlarda perdelerin açık tutulması gerektiğini bilirsiniz. Perdeler kapalı olursa, dışarıyı görmemiz engellenebileceği, hangi tarafın çıkış için emniyetli olduğunu anlamak için vakit kaybedileceğinden dolayı perdeler açık tutuluyor.

6- Gece Yolculukta Işıklar

gece-uçaktaki-ışıklar

Gece iniş ve kalkış yapan uçaklarda ışıkların sönmesi, gece gözlerimizi karanlığa alıştırmak için. Herhangi bir kaza durumunda, ışıklar açık olsa idi, gözlerin karanlığa alışmak için kaybedeceği birkaç saniyeyi kazanmak amaçlı ışıklar kapatılıyor.

5- Gizli Odalar

uçakta-gizli-odalar

Uzun menzilli seferlerde uçuş görevlilerinin dinlenmesi amacıyla uçaklarda gizli odalar bulunuyor. Uçak tipine göre dinlenme odalarının yeri değişiyor. Genellikle pilot dinlenme odaları kokpitin hemen arkasında bulunuyor.

4- Uçakta Tuvalet Atıkları Nereye Atılıyor?

uçakta-tuvalet-atıkları

Tuvalet atıkları dışarı mı atılıyor? Uçak tuvaletindeki atıklar sanıldığı gibi uçak havadayken gökyüzüne bırakılmıyor. Uçağın atık deposunda toplanıyor ve uçak inince araç gelip atık deposunu boşaltıyor.

3- Yatış Açısı

uçakların-yatış-açısı

Uçaklar kaç derece yatış açısı yapıyor: Yolcu uçakları 30 dereceden çok yatış yapamazlar. Ana uçuş sistemi bunu engeller.

2- Tahliye

uçakların-tahliye-kuralı

90 saniye kuralı: Uçakta acil durum anında kurallar gereği uçağın 90 saniye içinde yolcu kapasitesi ne olursa olsun tahliye edilmesi şarttır.

1- Rötorlarda Yolcu Hakları

rötarlarda-yolcu-hakları

Rötarlarda yolcu hakları: Uçak rötar yaptığı zaman mesafelerine ve bekleme sürelerine bağlı olarak değişen koşullarda da havayollarının yolculara içecek, yiyecek, konaklama, otele transfer ve ücretsiz telefon ve faks hizmeti sunması gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

54
61 Paylaşım, 54 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
16
Çok İyi
Yerim Yerim
15
Yerim
Yok Artık Yok Artık
14
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
11
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
10
Çok Acı
Kızgın Kızgın
8
Kızgın
Korkunç Korkunç
15
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
10
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri