II. Dünya Savaşının En Ölümcül 10 Rus Kadın Keskin Nişansıcısı

II. Dünya savaşının en ölümcül 10 Rus kadın keskin nişancısı düşmanlarına korkulu rüyalar yaşatmıştır.


81
89 Paylaşım, 81 Beğeni

II. Dünya savaşının en ölümcül 10 Rus kadın keskin nişancısı düşmanlarına korkulu rüyalar yaşatmıştır. Nazi subaylarını öldürmek için Rus ordusunda keskin nişancılar bulunduruluyordu. Rusya II. dünya savaşında kadınları kullanarak onları tecrübeli ve acımasız keskin nişancılara dönüştürdü. Bu kadınların birçoğu, Rusya’nın ünlü kahramanlarından biri olarak anıldı ve şeref madalyasından nasibini aldı. Askeri tarihin en ölümcül Rus kadın keskin nişancısını öğrenmeye hazır olun.

10- Tanya Baramzina

tanya-baramzina-rus-kadın-keskin-nişancı

Tatiana Nikolaevna Baramzina, Rus Ordusunun 70. tüfek bölümündeki 33. orduda keskin nişancı olmadan önce anaokulu öğretmeniydi. Tanya, Beyaz Rusya cephesinde savaştı ve gizli hatların bir parçası olarak düşman hatlarının arkasında yer aldı. Savaşta 20 misyonu öldürdü. Nihayetinde yakalandı, işkence gördü ve infaz edildi. Tanya, ölümünden sonra şeref madalyasına layık görüldü ve 24 Mart 1945’te Sovyetler Birliği’nin kahramanı olarak ilan edildi.

9- Nadezhda Kolesnikov

Nadezhda-Kolesnikov-rus-kadın-keskin-nişancı

Nadezhda Kolesnikov, 1943’te Volkhovski Doğu cephesinde görev yapan bir keskin nişancıdır. 19 doğrulanmış öldürdüğü kişi vardır. Kolesnikov gibi, toplam 800.000 kadın, Rus ordusunda keskin nişancı, tank topçusu, asker, makineli tüfekçi ve hatta pilot olarak savaştı. Keskin nişancı Nadezhda yaptığı hizmetlerden dolayı, Rusya’daki savaştan sonra cesaret madalyasıyla ödüllendirildi.

8- Tania Chernova

Tania--Chernova-rus-kadın-keskin-nişancı

Tania, Jude Yasası’nın yanısıra Rachel Weisz tarafından canlandırılan “Enemy at the Gates” filminde aynı isimle dişi keskin nişancı karakterine ilham verdi. Tania, büyükanne ve büyükbabasını Rusya’dan almak için Beyaz Rusya’ya giden bir Amerikalıydı ama Almanlar tarafından öldürüldü. Daha sonra aynı filmde bir keskin nişancı grubu olan Hares’e katıldı. Tania, bir mayından karnından yaralanmadan önce 24 kişi öldürdü. Tania neyse ki savaştan kurtuldu.

7- Ziba Ganiyeva

ziba-ganiyeva-kadın-rus-keskin-nişancı

Ziba Ganiyeva Rus ordusunun keskin nişancısı ve savaştan önce Azerbaycan’da bir film oyuncusu olan en karizmatik isimlerinden biriydi. Ganiyeva, Sovyet Ordusunun 3. Moskova Komünist Tüfek Bölümü’nde savaştı. Düşman hatlarında oldukça etkileyici oldu ve 21 Alman askerini öldüren bir cesur bir kadındı. Moskova savaşında aktif bir rol aldı ve ağır yaralandı. Yaraları, hastanede 11 ay geçirdiği savaşa yeniden katılmasına izin vermedi.

6- Roza Shanina

Roza-Shanina-rus-kadın-keskin-nişancı

20 yaşından önce savaşa girdi. 3 Nisan 1924’te Yedma Rusya köyünde doğan Roza Shanina, orduya katılmak için iki kez Stalin’e yazdı. O, şeref nişanına layık görülen ve Litvanya’nın başkenti Vilnius’un ünlü savaşında savaşan ilk kadın keskin nişancıydı. Roza Shanina 59 kişi öldürdü, ama savaştan sağ çıkamadı. Yaralı bir Rus subayı kurtarmaya yönelik bir girişimde, göğsünü yaran şarapnel parçası tarafından ölümcül şekilde yaralandı. Ertesi gün 27 Ocak 1945’te öldü.

5- Lubya Makarova

lubya-makarova-keskin-nişancı

 

Çavuş Bekçisi Lubya Makarova, savaştan sağ kalan şanslı 500 kişiden biriydi. 3. Şok ordusunda savaşırken, 2. Baltık cephesinde ve Kalnin cephesinde ki aktif rolüyle ünlendi. Makarova 84 kişinin ölümüne imza attı ve Perm Rusya’da memleketinde savaş kahramanı unvanı verdi. Ülkesine yaptığı hizmet için Makarova, 2. ve 3. sınıfların zafer sırasına layık görüldü.

4- Klavdiya Kalugina

Klavdiya Kalugina-keskin-nişancı

Klavdiya Kalugina, Kızıl Ordu’daki en genç askerler ve en genç keskin nişancılardan biriydi. 17 yaşındayken savaşa girdi. Savaş kariyeri bir mühimmat fabrikasında çalışmaya başladı, ancak keskin nişancı okuluna girdi ve daha sonra 3. Beyaz Rusya cephesine gönderildi. Kalugina Polonya’da savaştı ve sonra şehrin Almanlara karşı savunmasına yardım ettiği. Leningrad savaşına gönderildi.

3- Nina Lobkovskaya

Nina-Lobkovskaya

Nina Lobkovskaya, 1942’de babasını savaştan kaybettikten sonra Rus ordusuna katıldı. Nina, 3’üncü Rus taburunda Teğmen rütbesine ulaştı. Nina’nın 89 kişiyi öldürdüğü biliniyor.

2- Nina Pavlovna Petrova

Nina-Pavlovna-Petrova-keskin-nişancı

Nina Pavlovna Petrova “Mama Nina” olarak da bilinir ve II. Dünya Savaşı’nda en eski Rus kadın keskin nişancılardan biridir. 1893’te doğdu ve savaşa girdiğinde 48 yaşındaydı. Keskin nişancı okuluna katıldıktan sonra, Nina, 21. muhafız tüfeği bölümüne gönderildi ve aktif keskin nişancı görevini sürdürdü. Petrova, 122 düşman askerini öldürmekle suçlandı ve savaştan sağ çıkmasına rağmen, savaşın bitmesinden sadece yedi gün sonra trajik bir trafik kazasında öldü. 53 yaşındaydı.

1- Lyudmila Pavlichenko

rusyanın-en-ünlü-kadın-keskin-nişancısı-lyudmila

1916’da Ukrayna’da doğan Lyudmila Pavlichencko, “Lady Death” lakaplı Rus kadın keskin nişancılarının en ünlüsüydü. Savaştan önce Pavlichenko bir üniversite öğrencisi ve amatör bir keskin nişancıydı. 24 yaşında keskin nişancı okuluna katıldıktan sonra Kızıl Ordu’nun 25. Chapayev Tüfek Bölümünde görevlendirildi. Pavlichecnko belki de savaş tarihinde Kırım sınırında ve Odessa’da Sivastopol’da savaştığı en başarılı kadın keskin nişancıydı. 29 düşman keskin nişancı da dahil olmak üzere 309 kişi öldürdüğü biliniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

81
89 Paylaşım, 81 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
6
Çok İyi
Yerim Yerim
5
Yerim
Yok Artık Yok Artık
3
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
1
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
16
Çok Acı
Kızgın Kızgın
15
Kızgın
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
16
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri