Bu 8 Hareketle Bir Ayda Mükemmel Karın Kaslarına Sahip olun

Toplanın! Sizi 1 ayda o can sıkıcı küçük göbeğinizden kurtarabilecek 8 egzersizi araştırdık, bulduk.


69
78 Paylaşım, 69 Beğeni

Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde kilo alıp verebiliriz. Ve bu can sıkıccı durumun izleri karnımızda bir yağ tabakası olarak kalmaya devam eder. Yaz sezonu bizler için adeta bir kabusa dönüşürken, kış mevsimi bol kıyafetlerle adeta imdadımıza yetişir. Peki tüm yıl boyunca özgürce istediğiniz kıyafetleri giymeye ne dersiniz? 

Bu yazımızda karın bölgesi için çok faydalı 8 egzersize yer verdik. Bu egzersizleri 1 ay boyunca düzenli olarak tekrarlarsanız, ilerleren zamanlarda baklava sahibi bile olabilirsiniz. O zaman hiç vakit kaybetmeden Rektus Abdominis yani karın kası hareketlerimize geçelim.

Not: Hareketleri yaparken ısınma hareketlerini mutalaka yapalım.

 1. 1 KARIN SIKIŞTIRMA HAREKETİ

  crunch.gif

  Karın sıkıştırma hareketi,karın kaslarının belirginleşmesi için yapılan klasik bir egzersiz olup orta ve yan karın kaslarını şekle sokar.Bu hareketi yapmak için yere veya rahat bir mindere sırt üstü yatın dizlerinizi bükün ve ellerinizi başınızın arkasına koyun sadece karın kaslarınızı kullanarak tavana bakarak vücudunuzu hafifçe tavana kaldırın.Göğüsünüzü dizlerinize yaklaştıracak kadar yukarı çıkmayın bu bir mekik hareketi değildir.Omuzlarınızı yerden 15 cm kaldırarak bu pozisyonda kalın.Ardından tekrar yere yatın.2 saniyede bir yapıp 15 defa tekrarlayın.

 2. 2 V ŞEKLİNDE KARIN EGZERSİZİ

  s-701934a1546a55b22639701a2e1b1856d47304ac.gif

  Bu egzersiz hem üst hemde alt karın kaslarını çalıştırmak için harikadır.Bu egzersizi yapmak için bacaklarınız düz ve bitişik halde sırtüstü uzanın ve kollarınızı başınızın üstünde yukarı doğru uzanın bacaklarınızı ve vüzudunuzun üst kısmını aynı anda yerden kaldırmak için karın kaslarınızı kulanın.En üst noktada ayak parmaklarınızla dokunmaya çalışın.Kol ve bacakları bükmeden yavaşça yere indirin.Bu hareketi aceleye getirmeyin! hareketi yaparken sırtınızı incitmek çok kolaydır.Bunun için bacaklarınızı yavaşça indirirken sırtın alt kısmını yerden kaldırmayın.Nefes almayı da unutmayın çünkü kasların oksijene ihtiyacı vardır.Bu hareketi de 3 saniye arayla 10 defa tekrarlayın.

 3. 3 DİZİ ÇEVİREREK PLANK HAREKETİ

  s-905d4d328502e827f020f63b6fa6de6a2e02cf02.gif

  Plank özünde vücudun tamamını kapsayan temel bir antremandır.Karnın yan ve ortası olsun,kollar,bacaklar,popo kasları olsun her bölgede etkilidir.Ama özellikle vücudun orta bölgesi için biçilmiş kaftandır.Hareketi yapmak için kolarrın düz durduğu plank pozisyonunu alın.Elleriniz omuz hizasında,vücudunuz düz bir çizgi halinde olsun ve karnınızı içeri çekin.Sağ dizinizi belinize doğru çekin,daha sonra sağa doğru çevirin bir kaç saniye boyunca öylece tutun ve ardından eski haline getirin.15 tekrar yapın ve sonra öbür ayağınızla aynısını yapın.

 4. 4 YUVARLANMA HAREKETİ

  roll-up.gif

  Yuvarlanma hareketi,omurgada esnekliği arttırırken karın kaslarını güçlendirir.Bu hareketi yapmak için kollarınız ve bacaklarınızı uzatarak sırtüstü uzanın.Kollarınızı yukarı doğru uzatın karın kaslarınızı kullanarak kendinizi yavaşça oturma pozisyonuna getirin.Başlangıç pozisyonuna dönmek için karın kaslarınızı kullanarak vücudunuzu yavaşça indirin.Bu hareketi 10 defa aralıksız yapın.

 5. 5 KALÇAYI YANA HARAKET ETTİREREK YAPILAN PLANK HAREKETİ

  dolphin-plank-gif.gif

  Bu hareket yeni başlayanlar için idealdir.Hareketi yapmak için kolunuzu dirsek altından ileri uzatarak plank pozisyonu alın,dirsekler omuz hizasında olmalıdır,popoyu yukarı doğru kaldırın,göğüs kafesiyle kalça arasındaki mesafeyi kapatmak için karın bölgenizi kasın,kalçanızı ilk konumuna indirin.Ve 20 defa hareketi ard arda tekrarlayın.

 6. 6 TEKNE DURUŞU(NAVASANA)

  giphy.gif

  Tekne duruşu,diğer yararlarının yanı sıra özellikle karın kaslarını,bacakları ve alt sırt bölgesini güçlendirir.Hareketi yapmak için dizleriniz bükülmüş ve ayaklarınız yere basar halde oturun,biraz geriye doğru yaslanın ve ayaklarınızı yerden kaldırın,kollarınızı bacaklarınızın yanında öne doğru uzatın.Dizlerşnizi mümkün olduğunca vücut ağırlığınızı kullanarak düz tutmaya ve vücudunuzu sadece karın kaslarınızı kullanarak dengelemeye çalışın.Bu hareketi 30 saniye boyunca devam ettirin.Fakat ilerleyen zamanlarda 1dk boyunca aralıksız yapmanız gerekir.

 7. 7 SİLECEK HAREKETİ

  62PdCouTvNPEAghD4GF7hamUR3rKidVzwiA14pVvJSssJiFxRjNWbsEST9VYyVZPM6b53nxWs5pvVBC2P6dsVf259DeBafALEGFJC3whoTGxzTw.gif

  Silecek egzersizi,vücudun tamamını güçlendirmek için idealdir.Bu hareket alt ve yan karın kasları üzerinde yoğunlaşır.Hareketi yapmak için sırtüstü uzanıp bacaklarınızı havaya kaldırın,kalçanızın 90 derecelik bir açı oluşturması gerekiyor,kollarınızı yanlara doğru düz uzatın.Bacaklarınızı yavaşça sol tarafa indirmek için alt karın kaslarınızı kullanın.Başlangıç pozisyonuna dönün,aynı şeyi sağ tarafada yapın.Ve bu hareketi sağa ve sola olmak üzere 2 sefer olmak üzere 10 defa tekrarlayın.

 8. 8 DAĞCI HAREKETİ

  Quick-Fitness-Mountain-Climbers.gif

  Dağcı hareketi nabzı ciddi oranda arttıran,ileri düzeyde ve yüksek yoğunluklu bir egzersizdir.Bu hareketi yapmak için dirsekleri kırmadan kollarınızın üstünde plank pozisyonunu alın.Unutmayın,elleriniz omuzlarınızın hizasında olmalıdır.Sağ dizinizi mümkün olduğunca göğüsünüze doğru çekin,bacak değiştirip,aynı şeyi sol dizinizlede yapın.Vücudunuzun düz bir çizgide olması gerektiğini unutmayın.Kalçaları aşağı indirmeyin.Kendinizi hazır hissettiğinizde daha hızlı yapmayı deneyin.Bu hareketi 15 sn boyunca hızlı bir şekilde yapmayı deneyin.

 9. 9 SQUAT

  s-eec7522133141d68cfc6cc742c7848398b4f86eb.gif

  Son olarak squat hareketini isteğe göre yapabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

69
78 Paylaşım, 69 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yerim Yerim
16
Yerim
Yok Artık Yok Artık
15
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
13
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
11
Çok Acı
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
Korkunç Korkunç
16
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
11
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri