Hayali Görünen Fakat Gerçek Olan 10 Mükemmel Gezilesi Yer

Dünyanın dört bir yanından hayali görünen ama aslında gerçek olan en şaşırtıcı, nefes kesici ve büyülü yerlerin bir listesi.


68
78 Paylaşım, 68 Beğeni

Dünyanın dört bir yanından hayali görünen ama aslında gerçek olan en şaşırtıcı, nefes kesici ve büyülü yerlerin bir listesi. Dünyanın gezilmeye değer en iyi yerleri 10 maddelik listede toplanıyor. Bir göz atın. Keyfini çıkarın!

Hayali Görünen Fakat Gerçek Olan 10 Mükemmel Gezilesi Yer

10- Sokotra, Yemen

Sokotra-Yemen

Socotra, Hint Okyanusu’ndaki dört adadan oluşan küçük bir takım adadır. Yemen Cumhuriyeti’nin bir parçasıdır ve Arap Denizi’ndeki biyo çeşitliliğin mücevheri olarak kabul edilir. Sokotra’nın en çarpıcı bitkilerinden biri, tuhaf görünümlü, şemsiye şeklindeki bir ağaç olan ejderhanın kan ağacı (Dracaena cinnabari). Ejderhanın kanı ağacı, Sokotra’nın ikonik doğal özelliklerinden biridir. Bu ağaçlar adanın ortasındaki Diskum platosunun üzerinde yükseliyor.

9- Lapland, Finlandiya

Lapland-Finlandiya

Lapland, Finlandiya’nın en büyük ve en kuzey bölgeleridir. Güneyde Kuzey Ostrobothnia bölgesi ile sınırlıdır. Aynı zamanda İsveç’teki Bothnia Körfezi, Norrbotten İlçesi, Finnmark County ve Norveç’teki Troms İlçesi ile Rusya’daki Murmansk Oblastı’nın sınırlarını da kapsıyor. Lapland’da kış alacakaranlığı, Kuzey Işıkları ve yazın gecenin gecesini yaşayacaksınız. Eşsiz doğa ile birlikte, çok çeşitli aktivitelerle yeniden canlandırılıyor.

8- Lale tarlaları – Lisse, Hollanda

Lale-tarlaları--Lisse-Hollanda

Çiçekleri seviyorsanız, muhteşem Keukenhof Bahçeleri’nde çiçek açan laleler ve diğer ilkbahar çiçeklerinin renkli görüntüsüne inanmazsınız! Yedi milyondan fazla lale, nergis, sümbül, bahar soğanları ve muhteşem ağaçlar tarafından oluşuyor. Keukenhof, Hollanda’nın en gözde mekanlarından biridir. Amsterdam’ın hemen güneyindeki çiçek yetiştirme alanı, milyonlarca lalenin çiçek açtığı ve tarlaların altın, fuşya, kırmızı ve menekşe ile süslendiği yerdir. Lisse’deki en popüler yerler Keukenhof, sadece ilkbaharda laleler çiçek açarken açıktır. Ayrıca her bahar Bollenstreek Bloemencorso denilen bir çiçek geçidi Lisse ana caddelerinde tutulur.

7- Retba Gölü – Senegal

Retba-Gölü---Senegal

Dev çilekli Milkshake gibi görünen Retba Gölü, Dakar’ın kuzey doğusundaki Senegal’in Cap Vert yarımadasının kuzeyinde yer alıyor. Sudaki Dunaliella salina yosununun neden olduğu pembe suları görülmeye değerdir. Bu renk özellikle kuru mevsim boyunca görülür.

6- Zhangye, Çin

Zhangye,-Çin

Boyanmış gibi görünen inanılmaz renkli kayalık manzara. Çin’in Gansu eyaleti, Zhangye’nin Linzhe ilçesinde, Nijiaying kasabasının Nantaizi köyünde bulunmaktadır. Bu inanılmaz manzara, izlenimci bir sanat yapıtının nefes kesici pastel fırça vuruşlarına boyanmış gibi gözüküyor. Ama aslında bu olağanüstü resim, Çin’in Gansu eyaleti Zhangye’nin Linzhe ilçesinde, Nijiaying kasabasının Nantaizi köyündeki Danxia Landform’un gerçek manzarasını gösteriyor.

5- Taş Orman – Yunnan, Çin

Taş-Orman---Yunnan,-Çin

Taş Ormanı veya Shilin, Shilin Yi Özerk İlçesinde, Yunnan Eyaleti, Çin Halk Cumhuriyeti’nde, Shilin yakınlarındaki eyalet başkenti Kunming’e yaklaşık 120 kilometre mesafede bulunan önemli bir kireç taşı formasyonları kümesidir. Dikitlerin birçoğu, taştan yapılmış bir ormanın yanılsamasını yaratan taşlaşmış ağaçlara benziyor.

4- Grinnell Dağı – Glacier Ulusal Parkı, Montana

Grinnell-Dağı---Glacier-Ulusal-Parkı,-Montana

Grinnell Dağı, Gould Dağı ve Wilbur Dağı yakınlarında ABD’nin Montana eyaletindeki Glacier Ulusal Parkı’nın kalbinde yer alan bir zirve. George Bird Grinnell’den sonra adlandırılıyor.

3- Salar de Uyuni, Bolivya

Salar-de-Uyuni,-Bolivya

Dünyanın en nefes kesen manzaralarından biri olan Salar de Uyuni. 10.582 kilometre kare ile dünyanın en büyük tuz düzlüğüdür. Bolivya’nın güneybatısındaki Potosí ve Oruro bölümlerinde, Andes tepesinin yakınında ve ortalama deniz seviyesinden 3.656 metre yükseklikte yer almaktadır. Salar, çeşitli tarih öncesi göller arasındaki dönüşümlerin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Salar’ın tüm alanı olağanüstü bir düzlüğe sahip birkaç metre tuz kabuğu ile kaplıdır. Kabuk, bir tuz kaynağı olarak hizmet eder ve lityum açısından son derece zengin olan bir tuzlu su havuzunu kapsar.

2- Aşk Tüneli – Kleven, Ukrayna

Aşk-Tüneli-Kleven,-Ukrayna

Küçük Ukrayna kasabası Kleven’de (Kiev’e yaklaşık 350 km uzaklıkta) kullanılmayan bir demiryolu pisti, doğal olarak çiftler için romantik bir cennete dönüştü. Yerel olarak Sevgi Tüneli olarak bilinen yer, özellikle ilkbahar boyunca ağaçların devasa bir kanopisinin bir kemer oluşturacak şekilde her iki tarafta büyüdüğü çiftler için gittikçe yaygınlaşan bir yer haline gelmektedir. Bu kemer üç kilometreye kadar uzanır ve yeşil bir tünel ağacına benziyor ve romantik yalnızlığın birkaç dakikasını arzulayan çiftler sık sık geziyorlar.

1- Mount Roraima, Venezuela

Mount-Roraima,-Venezuela

Bir bilim kurgu filminden çıkmış gibi görünebilir, ama bu doğa harikası tamamen gerçek ve ilham verici. Mount Roraima, Güney Amerika’daki tepui platosunun Pakaraima zincirinin en yükseğidir. Dağ, Venezuela, Brezilya ve Guyana’nın üçlü sınır noktasını içerir. Mount Roraima, Guyana’s Highland Range’in en yüksek zirvesini oluşturan Venezuela’nın 30000 km2 Canaima Ulusal Parkı’nın güneydoğu köşesindeki Guiana Kalkanı üzerinde yer almaktadır. Parkın masa üstü dağları, dünyadaki en eski jeolojik oluşumlar olarak kabul edilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

68
78 Paylaşım, 68 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
6
Çok İyi
Yerim Yerim
5
Yerim
Yok Artık Yok Artık
3
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
1
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
16
Çok Acı
Kızgın Kızgın
15
Kızgın
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
16
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri