Dünyanın En Barışçıl Ülkeleri – Barış ve Huzurun Arşa Çıktığı 10 Ülke

Dünyanın en barışçıl ülkeleri hangileridir? bir fikrin var mı?


92
101 Paylaşım, 92 Beğeni

Dünyanın en barışçıl ülkeleri hangileridir? bir fikrin var mı? Barış kavramını tanımlamak ve ölçmek zordur. Bununla birlikte, 2006 yılından beri barış sözcüğü “Küresel Barış Endeksi” tarafından “şiddetin yokluğu” olarak tanımlanmış ve hangi kültürel özelliklerin ve kurumların barış devletleriyle ilişkilendirildiğini belirlemeyi amaçlamıştır. Ekonomi ve Barış Enstitüsü dünyanın en huzurlu ülkeleri sıralamasını yayımladı. İlk sırada İzlanda yer alırken, Türkiye Avrupa’da sonuncu oldu. Yunanistan ise ekonomik krize rağmen yükselişte.

Dünyanın En Barışçıl Ülkeleri

dünyanın en barışçıl ülkeleri

Dünyanın gitgide daha fazla acımasızlaştığını düşünülse dahi; Küresel Barış Endeksine göre Dünyada oldukça barışsever 10 ülke bulunmaktadır.

10- Belçika

belgium-belçika

Küresel Barış Endeksine bakıldığında, küçük Belçika, Avrupa’da olduğu gibi Dünya’da da yaşamak için en iyi yerlerden biridir. Avrupa’nın kalbinde yer alan bu güzel küçük ülke, Brüksel gibi bazı özel yerler barındırmaktadır. Belçika’nın başkenti Brüksel, Avrupa Birliği ve NATO’ya ev sahipliği yapıyor. Belçika orta çağ şehirleri, güzel şehir salonları, görkemli kaleler ve büyüleyici doğal güzelliği ile övünmektedir.

9- İsveç

İsveç

İsveç, bu yıl Küresel Barış Endeksi tarafından en barışçıl ülkeler arasında 9. sırada yer alıyor. Avrupa’nın uzak kuzeyinde bulunan İsveç, dünyadaki en güzel İskandinav ülkelerinden biridir. Ülke, Amerika Birleşik Devletleri’ne (yılda yaklaşık 350.000) kıyasla düşük bir soygun düzeyine (yılda sadece 9,000) sahiptir.

8- Kanada

kanada

Dünyanın en iyi yaşam standartlarından birine sahip olan Kanada, dünyanın en barışçıl ülkeleri listesinde 8’de. Eğer Toronto’ya ya da Niagara Şelaleleri’ni gezerseniz, Kanada’nın neden bu kadar harika, temiz, gevrek, farklı, muhteşem ve herkesin iyi geçinmekte olduğunu görebilirsiniz.

7- Finlandiya

finlandiya

Finlandiya. Neden bize Angry Birds’i getiren bu güzel ülkeyi sevmiyoruz? Zaman zaman en sevdiğim yerler arasında, Finlandiya, savaşçı doğasıyla ünlü olmayan, en barışçıl ve yaşanabilir ülkelerden biri olarak kabul ediliyor.

6- Japonya

japonya

Japonya – kültürel ve geleneksel olarak en büyüleyici ülkelerden biri. Dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahip olan Japonya, Asya’nın en mutlu ülkesi olarak kabul ediliyor. Japonya pek çok açıdan güvenli, suç oranı düşük ve komşularıyla büyük çatışmaları yok.

5- İsviçre

İsviçre

Şahsen, İsviçre’nin düşük seviyelerde şiddet suçu olan dünyanın en barışçıl ülkeleri arasında her daim yer almasını öneriyorum. Avrupa Birliği’nin kalbinde, İsviçre doğal olarak büyüleyici bir yer. Ülke bölgesel, uluslararası ve küresel politik konularda tarafsız davranışıyla bilinir. Ülke, dünyanın birçok ülkesi ile güçlü diplomatik ilişkiler sürdürmektedir.

4- Avusturya

Avusturya

Küçük karaya oturmuş Güney Orta Avrupa ülkesi olan Avusturya, uluslararası politikaya olan duruşu nedeniyle en barışçıl ülkeler listesine giriyor. Avusturya çok iyi gidiyor. Kemer sıkma yok. İşte bu yüzden, barış ve refah söz konusu olduğunda, Avusturya ilk 10’da.

3- Yeni Zelanda

Yeni Zelanda

2007’den beri, Yeni Zelanda sürekli olarak dünyanın en iyi ve en barışçıl ülkeleri listesinde olarak yer alıyor. Hapishanedeki nüfusun küçük bir yüzdesi, sınırlı askeri yetenekleri, Avustralya ile güçlü ilişkileri ve aşağıdan gelen misafirperverliği ile Yeni Zelanda, içinde yaşamak için harika bir ülkedir.

2- Danimarka

Danimarka

Danimarka, dünyanın en barışçıl ülkeleri listesinde ikinci sırada yer alıyor. Yeni Zelanda gibi, Danimarka ve Kuzey Avrupa ülkelerinin geri kalanı sürekli olarak iş ve güvenlik alanında en iyiler olarak yer alıyor. Danimarka, Massachusetts’in büyüklüğüne rağmen, Avrupa kıtasının en barışçıl ülkesidir.

1- İzlanda

İzlanda

İzlanda, Dünya’daki en barışçıl ülkelerin listesini üstleniyor. Şüphesiz, ülke yaşamak için gerçekten güvenli bir yer. Ülke çok soğuk ve çok küçüktür ve bu yüzden 162 ülkeden en üst sıralarda yer almaktadır. Barışçıl olmasına rağmen yapılacak birçok şey var, ülkenin birçok ilgi çekici yeri var (hem insanlar hem de yerler). Birisi gerçekten güzel bir tatil ve yaşam istiyorsa, kesinlikle İzlanda’yı ziyaret etmelidir.

Türkiye

Yayımlanan raporda, Türkiye Avrupa ülkeleri arasında 36. ve son sırada yer aldı. Dünyada ise 162 ülke arasında ancak 135’inci oldu. Türkiye 2014’te Dünya’da 128’inci, Avrupa’da ise yine son sıradaydı.
Ekonomik sıkıntılar yaşayan Yunanistan, 25 basamak yukarı çıkarak 61’inci sırada yer aldı.

Dünyanın en iyi gezilecek yerleri yazımızda ilginizi çekebilir.

Barış Endeksi sıralamasının en sonunda Suriye var. Suriye’den önce, Afganistan, Irak, Güney Sudan, Yemen ve Sudan geliyor.

Küresel Barış Endeksi sıralamayı, toplumsal güvenlik, ülke içi ve uluslararası çatışmaların boyutu ve askerileşme olmak üzere üç ana başlık altında değerlendiriyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

92
101 Paylaşım, 92 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
11
Çok İyi
Yerim Yerim
10
Yerim
Yok Artık Yok Artık
8
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
6
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
5
Çok Acı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
10
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
5
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri