Sırtınızı Güçlendirmek ve Gerdirmek için 7 Kolay Egzersiz

İnsan sırtı, araştırmalara ve doktorlara göre büyük ve karmaşık bir yapıdır.


71
80 Paylaşım, 71 Beğeni

İnsan sırtı, araştırmalara ve doktorlara göre büyük ve karmaşık bir yapıdır. İnsan sırtı, boyundan kalçaya kadar uzanan kemik, kas, tendon, bağ, sinir ve kan damarlarından oluşuyor. Sırt anatomisi, baş ve gövde de dahil olmak üzere vücudun diğer kısımlarına esneklik ve destek sağlar.

En önemlisi de sırtın, vücudumuzun ana desteği olarak hareket eden omuriliğin evi olduğu belirtilmektedir. Özellikle yaşlandıkça sırt bölgesinin gerilmesi ve çalıştırılması zordur. Bu sebeple erken yaşlarda sırt egzersizleri yapmakta fayda vardır. Lakin doğru egzersizleri yapmak oldukça önemlidir. Sırtınızı güçlendirmek için sırt egzersizleri yapmanız gerekmektedir.

Sırtınızı güçlendirmek ve gerdirmek için yapmanız gereken 7 adet sırt egzersizi

7- Baş Ayağa Egzersizi

Sırtınızı güçlendirmek

Sabah uyandığında asla sırtınızı esnetmemelisiniz. Vücudunuzu günün ilk saatlerine kadar rahatlatmanız gerekiyor ve vücudunuz soğukken sırtınızı esnetirseniz, kendinizi yaralamama riskiniz var. Sıcak kaslar daha esnektir, dolayısıyla daha iyi esneme ve çekilme sağlanmaktadır. Daha kolay bir sırt gerilmesi için herkesin 20 saniye boyunca başını ayağa uzatması gerekir. Bu egzersizi gerçekleştirmek için dik durun ve yavaşça sırtınızı bükün ve ayak parmaklarınızın ucuna dokunarak ellerinize dokunmaya çalışın.

6- Sırt Bölgesinin Üst Kısmını Gerdirme

upper-back-stretch

Sırtınızı güçlendirmek ve germek önemlidir. Çünkü bu sizin çekirdeğiniz ve omurganızın çevresidir. Güçlendirerek ve germe işlemini yapmak yaralanma ve sakatlanma riskini azaltacağı gibi birçok sağlık sorununu da ortadan kaldıracaktır. Omurilik güçlü olduğu zaman vücudun duruş bozukluğu ortadan kalkacaktır. İnsanların sırt bölgeleri zayıf olduğunda duruş bozuklukları ve çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşması muhtemeldir.

5- Barfiks

barfiks

Zayıf sırt her zaman için tehdit oluşturmaktadır. Bir ağırlık taşırken veya ağır bir işle uğraşırken sırtınızın sakatlanması kaçınılmaz olabilir. Bu sebeple üst sırt bölgenizi bildiğimiz barfiks hareketiyle güçlendirebilirsiniz. Bu aynı zamanda duruşunu da düzeltecektir. Özellikle ofis çalışanlarında duruş bozuklukları oldukça sık görülmektedir. Bu egzersiz son derece yararlıdır.

4- Ters Mekik

ters-mekik

Spor salonuna gittiğinizde, daha önce hiç görmediğiniz farklı egzersizler yapan farklı insanlar görürsünüz. Belinizi güçlendirmek için yapılabilecek en iyi egzersizlerden bir tanesi ters mekiktir. Bu egzersiz belinizi güçlendireceği gibi üst bacağın arka kısmındaki üçlü kas gurubunu da güçlendirecektir.

3- Hızar ile Odun Kestiğinizi Hayal Edin (Barbell Rows)

Barbell-Rows

İnsan sırtında 50’den fazla kas bulunmaktadır. Eklem egzersizlerine odaklanmak vücudunuzun daha güçlü hale, daha iyi sinir bağlantıları oluşturmasına yardımcı olur. Maksimum sırt gücü için en iyi egzersizlerden bir tanesidir. Yeni başlayanlar bu egzersizi hafif ağırlıklarla yapmalıdırlar.

2- Deadlifts

deadlift

Üst sırtını güçlendirmek için en iyi egzersizin ne olduğunu öğrendin. Alt sırt bölgesini güçlendirmek için en iyi egzersizlerden birisi deadlifts’dir. Bu egzersiz aynı zamanda bacaklar, kollar, abs ve sırttaki her kasın çalışmasını sağlıyor. Bu egzersizde kaslarınız ne kadar güçlü olursa bir o kadar daha verim alırsın. Yalnız bu egzersiz tam konsantrasyon ve mükemmel duruş gerektirir. Sırtınızı güçlendirmek için bu egzersiz, insanların spor salonlarında yaralandığı en yaygın egzersizlerdendir. Karşılaşılan tüm sırt yaralanmalarının % 90’ını oluşturuyor. Bu sebeple egzersizi yapmadan önce mutlaka bel ve sırt bölgenizi iyice ısındırın. En önemlisi iyi bir hoca yardımında hareketi yapın.

1- Sitting Rows

Sitting-Rows

Cable row makinesinde, V-bar, Single grip handle (tek el tutamaç), Rope (halat) ve Wide bar ekipmanlarının yardımıyla, ağırlığı yere paralel bir şekilde çekerek yapılan bir sırt egzersizidir.

Birden çok ekipman kullanılabildiğinden sırt kaslarını farklı şekillerde izole edilebilir ve maksimum verimle çalıştırılabilir.

Seated Cable row hareketini sağlam bir sırt görünümü için mutlaka yapmanız gerekmektedir. Makinede uygulandığı için sakatlanma riski neredeyse yoktur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

71
80 Paylaşım, 71 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
1
Çok İyi
Yerim Yerim
17
Yerim
Yok Artık Yok Artık
16
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
13
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
11
Çok Acı
Kızgın Kızgın
10
Kızgın
Korkunç Korkunç
16
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
11
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri