Hamilelikte Ayak Şişmesi Sorununa Evde İyi Gelecek 10 Tedavi Yöntemi

Hamilelikte ayak şişmesine ne iyi gelir? Evde tedavi yöntemleri


79
85 Paylaşım, 79 Beğeni

Hamilelikte ayak şişmesine ne iyi gelir?  Evde ayak şişliklerine karşı hangi tedavi yöntemleri uygulanabilir? Annelik yolculuğuna başlamak üzeresiniz ve kesinlikle hiçbir şey bu aşamadan daha güzel olamaz. Herkes size iyi dileklerde bulunuyor ve eşiniz tüm isteklerinizi yerine getiriyor olacaktır.

Sabah bulantısı, sırt ağrıları, gaz, mide bulantısı ve şişmiş ayakların, sizi gerçekten zor durumda bırakacağı aşikardır. Ayrıca ödem olarak bilinen ayakların şişmesi, büyük rahatsızlığa neden olabilir ve bir kabustan daha az bir şey olamaz. Gebe olduğunuz için bazı olumsuzluklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hamilelikte ayak şişmesi sorununa evde çözüm bulabileceğiniz 10 adet tavsiyeyi sizlere sunuyoruz.

Hamilelik Sırasında ayaklarda Şişme Ne Zaman ve Neden Oluşur?

Ayaklarda şişme, hamilelik sırasında beşinci ay civarında fark edilir ve üçüncü trimesterdeyken yani hamilelikte 25.hafta  dan sonra ayak şişmesi belirgin hala gelebilir.

Aşağıdaki faktörler hamilelikte ayak şişmesini de etkileyebilir:

 • Sıcaklık
 • Uzun süre ayakta kalma
 • Düşük potasyum alımı
 • Yüksek düzeyde kafein tüketimi (Bknz: Hamilelikte Çay, Kahve ve Türk Kahvesi Tüketimi)
 • Yüksek düzeyde sodyum tüketimi

Hamilelik sırasında ayaklarda hafif şişme beklenen bir durumdur; Ancak görülen ani şişme morarma şeklinde oluyorsa preeklampsi belirtisi olabilir . Herhangi bir ani şişme durumunda mutlaka sağlık uzmanınıza başvurmanız gerekmektedir. Preklampsi durumunda hem anne de hemde bebekte beklenmeyen sağlık problemleri gelişebilir.

 1. 10 Magnezyum Alımına Dikkat Edin


  Hamilelik dönemindeki magnezyum eksikliği, rahimdeki  kasılmaların sıklığını artırarak erken doğumlara sebepolabildiği gibi, anne ve bebeğin sağlığına olumsuz yönde etki etmektedir. Magnezyum eksikliği yaşayan anne adayının bebeği de aynı şekilde magnezyum eksikliği ile doğabilir. Bu durum yeni doğan bebeklerde ısı kaybına bağlı ani bebek ölümlerine sebep olabilmektedir. Ayrıca, hamilelerin bacaklarında ve karınlarındaniden oluşan kramplar ve kasılmalar da magnezyum eksikliğine bağlı olarak gelişir. Özellikle hamilelikte sigara ve alkol kullanımı, magnezyum eksikliğine bağlı doğabilecek rahatsızlıkları tetiklemektedir. Çünkü sigara ve alkol tüketimi vücut dan çok fazla magnezyum atılmasına yol açmaktadır.

 2. 9 Her Zaman Su İçin


  Hamilelikte yeterli miktarda su içmek dehidrasyonu önler. Hamilelik sırasında susuz kalmak baş ağrısı, mide bulantısı, kramp, ödem oluşumu ve baş dönmesi gibi bir çok komplikasyona neden olabilir. Gebelikte su içmek, özellikle dehidrasyon sorununun erken doğumu tetikleyebilecek kasılmalara neden olabileceği son üç ayda önemlidir.

  Gebelikte su tüketimi yeterli mi değil mi bunu anlamanın en iyi yolu idrarınızın rengini kontrol etmektir. Rengi soluk ve saman renginde olmalıdır. Eğer koyuysa daha çok su içmelisiniz. Bazı kadınlar için gebelikte su içmek sabahları hissedilen mide bulantısı, mide ekşimesi ve yanması gibi belirtileri giderebileceği gibi hazımsızlığa da iyi gelecektir.  Su tüketimi vücut ısısının korunmasına özellikle yaz aylarında yardımcı olacaktır. Bununla birlikte hamilelikte sık görülen idrar yolları enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Yeterli miktarda su içiyorsanız idrarınız seyrelir ve enfeksiyon riski azalır.

 3. 8 Hamile Yogası (PRENATAL YOGA)


  Yogaya hayatın her döneminde başlanılabilir. Gebelik yogaya başlamak için en ideal dönemlerden biridir. Yoga kişiyi bedenin, nefesin, duyguların daha farkına varıldığı, esaslı değişimlerin olduğu hamilelik zamanını bilinçli olarak yaşamaya, doğal bir doğuma ve mutlu bir anneliğe hazırlar.

  Gebelikte yoga birçok şikayeti giderirken, doğumun rahat, kolay ve ağrısız geçmesine neden olur. Doğum sonrası rahmin toparlanmasını, karnın düzleşmesi ve sütün artmasını sağlar.

  Hamileler ile çalışırken normal yoga duruş ve nefesleri gebeliğe uyum sağlayacak şekilde adapte edilmelidir. Bu nedenle çok özel olan bu yoga tekniğini sadece hamilelik öncesi (Prenatal) ve hamilelik sonrası (Postnatal) yoga eğitmenliği sertifikası olan eğitmenler tarafından öğretilmesi gerekir.

 4. 7 Potasyum Açısından Zengin Gıdalar Yiyin


  Potasyum açısından zengin gıdalar, sodyumu vücudunuzdan çıkarmaya ve vücudunuzun tuz-su oranını korumaya yardımcı olur. Sodyum su tutma ile sonuçlanır, ancak potasyum açısından zengin yiyecekler yerseniz, gebelikte ayakların şişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

  Hamile bir kadın her gün 2.000 ila 4.000 mg potasyum tüketmeli ve kereviz, su teresi, marul, maydanoz, papaya, kivi vb.gibi gıdalar önerilmektedir.

 5. 6 Az Tuz Kullanın


  Kan basıncınızı düşürmek için tuz alımınızı kontrol etmeniz gerekir. Vücudunuzun doğru şekilde çalışması için az miktarda tuza ihtiyacı vardır, ancak fazlalık sadece hasara neden olabilir.

  Yemek yaparken yiyeceğinize çok fazla tuz eklemekten kaçının ve bunun yerine tadı arttırmak için baharat ve otlar kullanın. Ayrıca, sodyum yüksek fast food, işlenmiş gıda yemekten kaçının.

 6. 5 Yüzme Yapın


  Yüzme, hamilelik sırasında şişmiş ayak problemiyle baş etmenize yardımcı olabilecek hafif bir egzersizdir. Kısa bir süre yüzmek, vücudunuzdaki sıvının hareketini artırabilir ve yüzme sırasında suyun sunduğu az basınç, dokularınızdan damarlara su itmeye yardımcı olabilir. Bu, şişmiş ayak probleminden rahatlama sağlayabilir.

  Hamilelik döneminiz boyunca yüzmek kesinlikle güvenlidir, sadece havuzda bir dalış yaparken etrafınızdaki birinin sahip olduğundan emin olun.

 7. 4 Yürümeye Başlayın


  Hamilelikte yürüyüş yapmak göz ardı edilemez faydalar sağlar. Hamile bayanlar 9 ay boyunca hareketsiz kalmak yerine kaslarını güçlü tutmak ve daha sağlıklı olmak için yürüyüş yapmayı ve hareket halinde olmayı önemsemeliler. Hareketsiz bir hamilelik beraberinde bazı sağlık sorunlarına ve ağrılara neden olabilir.

  Yürüyüş yapmak, fiziksel olarak zindelik ve fitlik sağlar. Sağlıklı ve rutin yapılan yürüyüş ise kalp ve damar sağlığını arttırır. Ayrıca kasları güçlendirir.

  Hamilelikte yürümek, anne ve bebek için kontrollü kilo alımı sağlar. Sağlıklı bir doğum olur ve aşırı kilo alımını önler.

  Vücut ağırlığı kontrol altına alınır ve bu sayede hamilelikte diyabet riskini düşürür.

 8. 3 Epsom Tuzu Kürü


  Epsom tuzu, şişmiş ayaklarınızla başa çıkmaya yardımcı olmakla birlikte, Kas ağrınızı da kolaylaştırabilir. Epsom tuzu toksinleri çizerek gevşemeye neden olur ve ılık su ayaklarınızdaki kan dolaşımını geliştirir.

  Yapmanız gereken şey, herhangi bir küçük küveti ılık suyla doldurup yaklaşık 1/2 fincan Epsom tuzu eklemektir. Ayrıca birkaç damla gül, lavanta veya biberiye yağı ekleyebilirsiniz. Suyu iyice karıştırın. Şimdi, su soğuyana kadar bu ılık su küvetinde ayaklarınızı ıslatın. Bu işlemi her hafta 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

 9. 2 Ayaklarınızın Altına Yastık Koyun


  Hamilelik sırasında ayaklarınızı yüksek tutarsanız, şişmiş ayaklarla baş etmenize de yardımcı olabilir. Bu, uygun kan dolaşımını korumaya yardımcı olur, atık ürünlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda ayaklarınızda sıvı birikmesini önler. Yükseklik, ağrı ve iltihaplanma gibi rahatsızlıklardan da rahatlama sağlayabilir.

  Uyurken, desteklemek için ayaklarınızın altında birkaç yastık tutmanız yeterlidir. Otururken, bir tabure kullanabilir ve ayaklarınızı üzerinde tutabilirsiniz. Ayrıca, çok uzun süre ayakta durmaktan kaçının.

 10. 1 Ayak Masajı Yaptırın


  Şişmiş ayaklarınız için bir masaj gerçekten iyi olabilir ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. Etkilenen Kas bölgesi ve cilt üzerinde baskı yaratacak şekilde ayaklarınızı yumuşak vuruşlarla masaj yapmanız yeterlidir. İyi bir masaj da her hamile kadın için çok önemli olan ruh halinizi yükseltecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

79
85 Paylaşım, 79 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
16
Çok İyi
Yerim Yerim
15
Yerim
Yok Artık Yok Artık
13
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
11
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
10
Çok Acı
Kızgın Kızgın
8
Kızgın
Korkunç Korkunç
15
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
10
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri