Evinizde Mutlaka Bulundurmanız Gereken 6 En İyi Bitki

Bu çiçekler evinizdeki havayı önemli ölçüde temizleyerek size tertemiz bir ortamda yaşama fırsatı sunuyor. Tek yapmanız gereken bir tane alıp ona iyi bakmak olacaktr


62
68 Paylaşım, 62 Beğeni

Çiçeklerin hava temizleme de, hangi maddelere karşı ne ölçü de etkili oldukları, ürettikleri oksijen miktarı gibi araştırmaların bir çoğu genel de 1980'lerin sonunda NASA tarafından yapılmıştır. Bu anlamdaki NASA tarafından yapılan bu araştırmaların asıl sebebi dış atmosfer yani uzun uzay yolcukları, marsta yaşam konuları ve NASA ait tesislerin temizliği gibi sebepleri vardır. Mars yaptığı bu araştırmaların sonuçlarını yayınlamış ve bu bilgiler bir çok web sitesinde yer almıştır. Biz bu araştırmada hava temizliğinde en etkili, bulunması bakılması en kolay olanlardan bir kaç tanesi sizler için derledik.

Ayrıca şunuda hatırlatmak isteriz ki: bu bitkilerin görevini yapması için onlara gerçekten iyi bakmalısınız. Gerekli miktarda onları havalandırmalı, vitamin ve mineral takviyelerini vermelerini gerektiğinde topraklarını değiştirmeli, hatta sağlıklı kalmaları için onlarla konuşmayı bile ihmal etmemelisiniz. Aksi takdirde bütün güçlerini hayatta kalmak içinharcayacaklardır.

 1. 1 Aloe Vera


  Aloe Vera aslında evlerde en çok kullanılan ve en çok yetiştirilen bitkilerin başında geliyor. Günümüzde her alan çok yaygın kullanımı olduğu, reklamlarda kendine çokça yer bulduğundan, burda hangi alanlarda kullanıldığını ve faydalarını saymak, bilinen gerçeklerin tekrarlanmasından ibaret olacağını biliyoruz. Ama bu ününü hakeden bu bitki için ne kadar söylenirse söylensin anlatılırsa anlatılsın az gelecektir.

  Esas konumuz bu bitkilerin hava temizleme özellikleri olduğundan genel olarak sadece bu konuya değineceğiz.

  Aloe Vera evdeki oksijen seviyesini artırmak için ideal bir bitkidir. Aynı zamanda karbon dioksit, karbon monoksit ve formaldehit emer. Bir aloe, dokuz biyolojik hava temizleyicinin başarabileceği şeyi tek başına başarabilir.

  FERMALDEHİT : Sigara dumanı, yapıştırıcılar, gazyağı sobaları ve katalitik, temizlik, kozmetik malzemelerinde, oda spreyleri, mobilya ve dekorasyon malzemeleri,  vb. ürünlerin hepsinde bulunmaktadır. Formaldehit zararları ve sağlımıza etkisi açısından şunlar söylenebilir. Buharı, gözlerde kaşıntıya, sulanmaya ve kızarmaya neden olur. Burun tıkanıklığı, boğazda gıcık hissi ve yanma yapar. Baş dönmesi, mide bulantısı ve uyuklama gibi gün içerisinde sosyal yaşantımızı etkileyecek zararları vardır. Deri döküntüsü, astım krizi ve kaşıntı gibi zararlar da formaldehit zararları arasında başı çekebilecek zararlar arasında sayılmaktadır.

 2. 2 Ficus Elestica Bitkisi


  Bilinen adıyla kauçuk bitkisi. bu bitkinin bakımı çok kolaydır, çünkü çok fazla ışığa ihtiyacı yoktur. Formaldehit hava temizliği söz konusu olduğunda etkilidir. Ancak küçük çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa dikkatli olun, çünkü yapraklar zehirli olabilir.

 3. 3 Hedera Helix


  Biline adıyla duvar sarmaşığı hava temizlemede en etkili bitkilerin başında gelmektedir.Formaldehit, ksilen* ve *toluenin temizlenmesinde etkilidir  Evdeki küfün azaltılmasında da etkili olduğu saptanmıştır. Havadaki toksinlerin% 60'ını altı saat içinde temizler. Ama yaprakları yine evcil hayvanlar ve küçük çoçuklar için zehirli olabiilir.

  *Ksilen: Ağırlıklı olarak baskı sektöründe, kauçuk ve deri imalatında solvent olarak kullanılır. İyi bir çözücü olması nedeniyle boya ve vernik inceltme de kullanılır. Parlak, renksiz ve benzin kokusuna benzeyen bir kokuya sahiptir. Gaz ve sıvı halinde bulunur ve çok parlayıcıdır. Petro kimya sektöründe polyester ve plastikleşme de kullanılır. 

  *Toluenin lokal ve sistemik zararlı etkileri vardır. Toluenin solunum yoluyla alınan ve akciğerlerden hızlı bir şekilde emilerek sistemik dolaşıma geçen bir aromatik hidrokarbondur. Sistemik etkileri kandaki konsantrasyonu ile ilişkilidir. Gözlerde, solunum sisteminde ve deride iritatif etkileri bulunmaktadır. Akut ya da kronik olarak düşük dozda maruz kalındığında santral sinir sisteminde baskılanma ve bellek azalmasına neden olmaktadır. Genel olarak Ksilenle aynı alanlarda kullanılır.


 4. 4 Chlorophytum Bitksi


  Biline adıyla kurdele çiçeği bu bitki minimal ışıkla fotosentez yapma özelliğine sahiptir. Formaldehit, *stiren ve karbon monoksit gibi havadaki toksinleri ve ayrıca benzini mükemmel bir şekilde emer. Bir bitki havayı 200 metrekarelik alanda etkili bir şekilde temizler.

  Stiren : Polyester inceltici olarak kullanılır zehirli ve sağlığa son derece zaralı bir maddedir.

 5. 5 Sanseveria Bitkisi


  Bilinen adıyla paşa kılıcı veya peygamber kılıcı neredeyse yok edilemez, evde yetiştirmek için mükemmel bir bitkidir. Susuzluğa dayanıklı, çok stabil bir bitkidir. Fotosentez yapmak için çok az ışık bile yeterlidir. Etkili olduğu toksinler: trikloretilen, formaldehit, benzen, ksilendir.  Yatak odası için harikadır çünkü gece bile oksijen üretir.

  Trikloretilen kararlı, renksiz ve fotoreaktif bir sıvı. Kloroform benzeri bir kokudadır. Metallerin yağlarının temizlenmesinde, ekstraksiyon çözücüsü olarak yağ ve wax'larda, boyalarda çözücü olarak, kuru temizlemede soğutucu ve ısı transferi sıvısı olarak, elektronik parçaların temizlenmesinde, boya ve tutkallarda seyreltici, tekstil sanayisinde kimyasal ara madde, havacılık endüstrisinde ise sıvı oksijen püskürtülmesinde kullanılır. Kaynak: Wikipedia


 6. 6 Spathiphyllum Bitkisi


  Bilinen adıyla Barış Çiçeği veya Yelken Çiçeği Fotosentetik işlemi sırasında barış çiçeği gerçekten pencere kol ve çerçevelerinden, mobilya boyalarından veya genel olarak temizlik için kullanılan deterjanlardan salınan zararlı maddeleri emebilir. Daha spesifik olarak, trikloretilen, benzen ve formaldehit'i nötrleştirebilir, ancak aynı zamanda toluenin ve ksilene karşı etkili bir düşmandır. 80 metre karede 3-4 adet çiçek önerilmektedir.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

62
68 Paylaşım, 62 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
3
Çok İyi
Yerim Yerim
1
Yerim
Yok Artık Yok Artık
16
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
15
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
13
Çok Acı
Kızgın Kızgın
11
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
13
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri