Depresyon İçin Doğal Çözümler: Evde Yapabileceğiniz 10 Depresyon Kürü

Evde yapabileceğiniz 10 depresyon kürü tarifi.


85
93 Paylaşım, 85 Beğeni

Depresyon, tüm dünyada bir çok insanı etkileyen yaygın bir hastalıktır. Kişinin duygularını, düşüncelerini, ruh halini, davranışlarını ve hatta fiziksel sağlığını etkiler. Ayrıca yaşamın her alanına müdahale eder. Hal böyle olunca yaşam kalitesini ve ilişkilerini de etkiler. Depresyon tedavi edilebilir ve çeşitli reçeteli ilaçlar aynı şekilde kullanılabilir. Ancak bu ilaçlara yavaş yavaş bağımlı olabilirsiniz. Bu yüzden ilk önce doğal tedavi yöntemlerini denemelisiniz. Tamamen güvenilirler ve bu tür doğal ilaçlar harikalar yaratabilirler. Depresyon tedavisi için 10 tane doğal ilaç öğreneceksin. Evde yapabileceğiniz 10 depresyon kürü tarifi.

10- Kakule

kakule-stres-önleyici-doğal-bitki

Bu aromatik baharat yemeklerinize sadece lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda hücrelerinizi canlandırabilir ve vücudunuzu detoksifiye edip depresyonu ve ruhunuzu iyileştirir. Kakule tohumu gerginlik, anksiyete ve uykusuzluk tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca, ishal, dizanteri, kusma, mide bulantısı ve bazı kalp rahatsızlıklarının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Bu doğal baharattan yararlanmak için bir bardak ılık süt veya suya, yarım çay kaşığı kakule tozu ekleyip karıştırın ve her gün bir kez için.

9- Sarı Kantaron

sari-kantaron-bitkisi-stres-tedavisi

Bu bitkinin hafif ve orta derecede depresyonu iyileştirdiği bilinmektedir. FDA tarafından onaylanmamış olmasına rağmen, antidepresanlar gibi çalışan ve serotonin reseptörlerinin yeniden alınmasını engelleyen hiperforin ve hiperisin gibi kimyasal bileşenlere sahiptir.

Sadece bir çorba kaşığı sıcak suya 1-2 çorba kaşığı sarı kantaron ekleyiniz ve yaklaşık 10 dakika bekleyiniz. Şimdi, günde iki kez su / çay süzün ve için.

8- Safran

safran-stres-tedavisi

Bu pahalı baharat, yemeklerinize aroma katar. Aromanın yanı sıra tıbbi faydalar da sunuyor. B vitamini ve karotenoidler açısından zengindir. Bu da beyninizdeki serotonin ve diğer kimyasalların seviyelerini arttırır. Safranın biyoaktif bileşenleri pikrokrosin, safranal ve krosin içerir ve bunlar çeşitli sağlık açısından iyidir. Mide rahatsızlıklarını, insülin direncini, kalp problemlerini, anksiyeteyi, uykusuzluğu ve depresyonu tedavi etmek veya önlemek için kullanılır.

Tabaklarınıza, smoothie’lere bir kaç safran ipi ekleyebilir veya sadece bir bardak sütte karıştırıp, depresyonla mücadele etmek için günlük olarak içebilirsiniz.

7- Küçük Hindistan Cevizi

Küçük-Hindistan-Cevizi-stres-tedavisi

Küçük hindistan cevizi beynin için bir tür tonik. Küçük hindistan cevizi özü beyninizi uyarır ve sadece stresi tedavi etmekle kalmaz.

Küçük hindistan cevizinin antidepresan kalitesinden ve diğer yararlarından faydalanmak için sadece bir tutam hindistan cevizi tozunu suyla beraber günde iki kez için.

6- Balık Yağı

balık-yağı-stres-için-doğal-tedavi-yöntemi

Araştırmalara göre depresyonlu kişiler genellikle yeterli omega-3 yağ asitlerine sahip değildir. Balık yağı, omega-3 açısından zengindir, bu da beyninizin normal çalışmasına yardımcı olur ve depresyondan muzdarip olanlar için önemlidir.

Depresyonu iyileştirmek için balık yağı alabilirsiniz. Alternatif olarak, omega-3 yağ asitleri açısından zengin olduğundan, diyetinize sardalye, hamsi ve sardalye gibi soğuk su balıkları ekleyebilirsiniz. Soya ürünleri ve keten tohumu da iyi gelecektir.

5- Kaju Fıstığı

kaju-fıstığı-strese-iyi-geliyor

Kaju fıstığı besin bakımından zengindir. Doymamış yağ asitleri ve tekli doymamış yağ asitleri gibi yararlı yağlar bulunur. Kaju fıstığı da C vitamini açısından zengindir ve bu nedenle sinir sistemi için iyidir. Kajularda bulunan ve depresyonla mücadeleye yardımcı olabilecek diğer besinler triptofan, B5 vitamini açısından zengindir.

Bir bardak ılık sütle 1 çay kaşığı kaju fıstığı tozunu karıştırıp her gün bir kez içebilirsiniz. Hatta birkaç kajuyu kızartıp kuru yemişlerin yanında yiyebilirsiniz.

4- Bal

bal-strese-iyi-geliyor

Bal, doğal şekerler, mineraller, vitaminler, enzimler ve asitler içerir. İçerdiği doğal şeker, solgun hissetmenizi önler ve yıpranmış sinirler de rahatlatabilir. Balda bulunan amino asit, triptofan, uykuya neden olur, bu da depresyonun sizi uyanık tutması durumunda çok yararlı olabilir.

Fayda sağlamak için 5-10 badem ezin ve bir çorba kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı sabahları ve yatmadan önce günde iki kez uygulayın.

3- Elma

elma-strese-iyi-geliyor

Elma yiyen insan doktor yüzü görmez. Ayrıca depresyon için oldukça faydalıdır. Bu meyve fitokimyasallar açısından zengindir ve B vitamini, fosfor ve potasyum içerir. Ayrıca kuersetin, klorojenik asit, phloridzin içerir ve antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar anksiyete ve depresyon gibi stresle ilgili sorunlara karşı savaşır. Ayrıca beyninizin hasarlı sinir hücrelerini tamir etmesine yardımcı olabilir, işleyişini iyileştirir ve depresyonla savaşmaya yardımcı olur.

Bir elmayı doğrayın, karıştırıcınıza koyun ve suyunu çıkarın. Bu elma suyuna 1 çorba kaşığı bal ekleyin ve bir bardak ılık sütle karıştırın. Bu karışımı günde iki kez iç. Depresyonla savaşmak için her gün bir elma bile yiyebilirsin.

2- Tavuk

tavuk-deprosyona-iyi-geliyor

Yağsız et proteini kaynağı olan tavuk, serotonin seviyelerini dengelemek için harikadır. Ayrıca tavuk, serotonine dönüşen amino asit triptofan açısından zengindir. Düşük B6 vitamini seviyeleriniz varsa, kendinizi depresyonda hissedebilirsiniz. Serotonin gibi iyi hissettiren hormonu oluşturmak için vücudunuz B6 vitaminine ihtiyaç duyar. Bu vitamini tavuk yiyerek sağlayabilirsiniz.

Tavuğu fırında pişirip yiyebilirsiniz. Ayrıca bir kase tavuk çorbası da olabilir.

1- Kuşkonmaz

kuşkonmaz-deprosyona-iyi-geliyor

Kuşkonmaz, birçok depresyon belirtisi ile savaşan oldukça zengin bir doğal yöntemdir. Sinir bozukluklarının sorunlarını tedavi etmek için ayurveda ilaçlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitkinin antikanser, immünomodülatör, adaptojenik ve anti-stres özellikleri mevcuttur. Kuşkonmaz, saponinler, shatavarinler, immünositler ve daha fazlası gibi steroidler açısından zengindir. Yüksek folat içeriği beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir ve E vitamini açısından zengin olması ruh halinizi dindirebilir. Dahası, kuşkonmaz, serotonin üreten histopatondur.

Depresyonu iyileştirmek için, haftada en az 3-5 kez taze, ızgara veya buğulanmış kuşkonmaz yemelisiniz.

Bu ilaçlar, herhangi bir yan etki yaratmadan doğal yolla depresyonu tedavi eder. Sonuçlar bazı durumlarda anlık olabilir ve bazılarında zaman alabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

85
93 Paylaşım, 85 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
6
Çok İyi
Yerim Yerim
3
Yerim
Yok Artık Yok Artık
1
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
16
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
15
Çok Acı
Kızgın Kızgın
13
Kızgın
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
15
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri