Doğal Yollarla Evde Topuk Çatlaklarını Tedavi Edebileceğiniz 10 Etkili Uygulama

Topuk çatlaklarını evde doğal yöntemlerle tedavi etmek mümkün.


91
100 Paylaşım, 91 Beğeni

Topuk çatlakları her yaştan insanlar tarafından karşı karşıya kalınan ortak bir sorundur ve genellikle nem eksikliği sonucu meydana gelmektedir. Sert sabunlar kullanmak, yanlış ayakkabı giymek, uzun süre boyunca suya maruz kalma, ya da soğuk hava nedeniyle olabilir. Nedeni ne olursa olsun, çatlaklar çok çirkin görünüyor, ağrıya neden olabilir, hatta bazı enfeksiyonlara yol açabilir. Topuk çatlaklarını en kısa sürede tedavi edebilmeniz için sizlere 10 etkili doğal yönetimi sunuyoruz.

10- Temizlik ve Ovalama

temizlik-ve-ovalama

Temizlik ve ovalayarak masaj yapmak, çatlaklardan kurtulmak için uzun vadede yardımcı olacaktır. Ovalama işlemine başlamadan önce ılık suda ayaklarınızı güzelce temizleyin.

Sabun ve ılık suyla ayaklarınızı iyice temizledikten sonra, bir pumice taş yardımıyla hafifçe zaten gevşemiş ölü cilt hücrelerini ovalamak oldukça faydalı olacaktır. Diğer ayağınıza da aynı uygulamayı tekrarlayın ve sonra temiz su ile her iki ayağınızı güzelce yıkayın. Yumuşak bir havlu yardımıyla ayağınızı kurulayın. Sonrasında nemli krem sürün. Pamuklu çorap tercih edebilirsiniz. En az haftada iki kez bu uygulamayı yapın ve topuktaki çatlaklardan kurtulun.

9- Topuk Çatlakları Tedavisi için Mentollü Bakım

Mentollü-Ayak-Bakım-Kürü

Topuk çatlaklarını tedavi etmek için mentol kullanılır. Mentolle yapılan ovalama türü masaj, mentolün içerdiği temel yağ nedeniyle topuktaki çatlakların iyileşmesine yardımcı olabilir. Hatta bu uygulama tırnak mantarını da tedavi edebilir.

Yatmadan önce, ayaklarınızı yıkayın ve bir havlu ile kurulayın. Şimdi yavaşça mentollü ovalama masajını uygulayın ve pamuklu çorap giyerek gece boyunca kalmasını sağlayın. Ertesi sabah, çorabınızı çıkartıktan sonra ılık su kullanarak ayaklarınızı yıkayın. Topuklarınızda ki çatlaklardan tamamen kurtulmak için en az bir kaç gün boyunca bu işlemi uygulayın.

8- Hindistan Cevizi Yağı

hindistan-cevizi-yağı-topuk-çatlaklarına-iyi-geliyor

Hindistan cevizi yağı inanılmaz etkisiyle birlikte kuru cilt tedavisinde oldukça etkilidir. Ayaklarınızı nemlendirmekte olup, aynı zamanda bakteriyel ve mantar enfeksiyonları ile mücadele edecektir.

Yapmanız gereken tek şey yatmadan önce, ayaklarınızı bir süre ılık suda tutun ve bir luffa yardımı ile ovalayın. Ayaklarınızı duruladıktan sonra hindistan cevizi yağı uygulayın. Yağı uyguladığınızda çorap giymeyi ihmal etmeyin çünkü hindistan cevizi yağı leke bırakabilir. Ertesi sabah çorapları çıkarın ve ayaklarınızı yıkayın.

7- Gliserin

gliserin-topuk-çatlaklarına-iyi-geliyor

Gliserinin oldukça mükemmel nemlendirici özellikleri vardır. Bu etkisi sayesinde çok iyi bir şekilde topuktaki çatlakların tedavisinde yardımcı olabilir.

Bu ilacı kullanmak istiyorsanız limon suyu, gül suyu ve gliserini eşit şekilde karıştırın. Karışımı ayaklarınıza uygulayın ve 20 dakika kadar bekleyin. Su ile yıkayın. En az iki hafta boyunca her gün bu basit uygulamayı tekrar edin. Topuk çatlaklarının tedavisinde oldukça etkilidir.

6- Parafin Mumu

parafin-mumu-topuk-çatlakları-tedavisinde-kullanılıyor

Parafin mumu da kuru, ölü cildi ortadan kaldırmak ve topuk çatlaklarını tedavi etmede yardımcı olabilir. Doğal yumuşatıcı özelliklere sahip olması cildinizi yumuşatır ve ayaklarınızın güzel görünmesini sağlar.

Küçük bir parafin mumu alın ve ısıtın. Sıcak parafin mumuna hindistan cevizi veya hardal yağını eşit miktarda ekleyin ve iyice karıştırın. Sonra, çatlaklara karışımı sürün ve çorap giyin. Bu şekilde bir gece geçirin ve ertesi sabah temiz su kullanarak ayaklarınızı yıkayın. En az bir veya iki hafta boyunca bu uygulamayın yapın. Kesinlikle sonuçları ile mutlu olacaksın.

5- Doğal Epsom Tuzu

epsom-tuzu-topuk-çatlakları-tedavisi-için-kullanıyor

Epsom tuzu sirkülasyonu geliştirir, toksinleri dışarı atar, cilt sağlığını destekler ve topuk çatlakları için harika bir tedavi edici özelliğe sahiptir.

Sıcak su ile bir küveti doldurun ve yarım fincan epsom tuzu ekleyin. 20 dakika sonra sorunlu bölgeyi güzelce yıkayın. Bir ayağınızı dışarı çıkarın ve pumice yardımıyla güzelce ovalayın. Sonra uygulama yaptığın ayağını suya geri koy, diğer ayağını dışarı çıkar ve uygulamayı tekrar et. Bu tedavi yöntemini uyguladıktan sonra ayaklarınızı durulayın ve nemlendirici uygulayın. Bu işlemi en az 2-3 gün boyunca tekrarlayın.

4- Limon

limon-topuk-çatlakları-için-oldukça-şifalı

Limon suyu kolayca ayaklarından kuru ve ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için yardımcı olabilir. Doğal ve hafif asidik özelliğe sahiptir. Ayrıca cildinizi güzel ve yumuşak yapacaktır.

Sadece bir leğeni ılık suyla doldur. Suya limon ekleyin ve en az 10 dakika bu ılık limon suyunu ayaklarınıza uygulayın. Ayaklarınızı hafifçe yumuşak bir diş fırçası kullanarak ovalayın ve sonra ayaklarınızı yıkayın. Şimdi bir ayak kremi veya seçtiğiniz bir nemlendirici uygulayın. Bu işlemi haftada 2-3 kez tekrarlayın.

3- Sirke

sirke-topuk-çatlakları-tedavisi

Sirke de cilt yumuşatır ve eksfoliasyonu kolaylaştırır. Eksfoliasyon cildin rengini ve parlaklığını arttırır, folikül ve gözeneklerin tıkanıklığını açar, cildin daha rahat nefes alabilmesini ve nemlendiriciler, serumlar ve jellerin cilde daha iyi işlemesini sağlar, cilt dokusunun güzelleştirerek daha pürüzsüz ve ipeksi yapar ve de genel cilt işlevlerini canlandırırken dolaşımı arttırır.

Bu karışımı uygulamak için elma sirkesi veya beyaz sirkeyi bir fincan su ile karıştırın. Yaklaşık 15 dakika boyunca bu karışımdan ayaklarınıza uygulayın. Şimdi, ponza taşı yardımıyla kuru ve ölü cildi ortadan kaldırmak için ovalayın. Sonra ayaklarınızı kurulayın ve nemlendirici uygulayın.

2- Yulaf ezmesi

yulaf-ezmesi-topuk-çatlakları-tedavisinde-kullanılıyor

Bir ev yapımı yulaf ezmesi ile ayağınızı ovalamak da ayaklarınızdan ölü cildi ortadan kaldırmak ve nemli kalmasını sağlamak için yardımcı olabilir.

Tüm yapmanız gereken bir kaseye biraz jojoba yağı ekleyerek kalın bir hamur oluşturmak. Yulaf ezmesi bir yemek kaşığı ekleyebilirsiniz. Bu yulaf ezmesi karışımını topuklarınıza uygulayın. 20 dakika sonra yavaş yavaş evvela sıcak su ile, sonra soğuk su ile yıkayın. Sorundan kurtulana kadar her gün bu doğal yöntemi uygulayabilirsin.

1- Muz

olgun-muz-topuk-çatlakları-tedavisi

Eğer evde olgunlaşmış muz varsa onları atmak yerine çatlamış bölgeleri tedavi etmek için kullanın. Bu uygulama sadece çatlamış bölgeleri tedavi etmekle kalmayıp ayrıca güzel bir nemlendirme etkisi sağlayacaktır.

Karışıma isteğe bağlı yarım bir avokado ekleyebilirsiniz. Bu karışımı ayaklarınıza uygulayın ve yaklaşık 20 dakika orada kalmasına izin verin. Ayaklarınızı önce ılık su ile yıkayın, ardından soğuk suyla yıkayın. Kuru ayaklar ve çatlak topuk tedavisinde bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Ne kadar pahalı ya da güzel sandaletler giyerseniz giyin eğer ayaklarınız kötü bir görünüme sahipse tamamen tüm havayı berbat edebilirsiniz. Ayrıca, çatlak ve kuru ayaklar da sorun ve ağrılar olabilir. Bu tür durumları doğal yöntemlerle tedavi etmek gerekebilir. Yani denen o ki hemen evde uygulanabilecek bu doğal ilaçları uygulamaya başlayın ve herkesi kıskandıracak mükemmel, yumuşak ve güzel ayaklara sahip olun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

91
100 Paylaşım, 91 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
12
Çok İyi
Yerim Yerim
6
Yerim
Yok Artık Yok Artık
6
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
3
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
1
Çok Acı
Kızgın Kızgın
16
Kızgın
Korkunç Korkunç
6
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
1
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri