Çocuğunuz Varsa Tercih Edebileceğiniz En İyi Evcil 10 Köpek Cinsi

Evde köpek mi bakmak istiyorsunuz? Çocuğunuzdan endişe mi duyuyorsunuz? Tüm sorularınızın cevabı yazımızın devamında..


77
85 Paylaşım, 77 Beğeni

Ailenizde bir köpeğe sahip olmak, çocuğunuzun genel tutumunda büyük bir fark yaratabilir. Çocuklarını köpeklerle yetiştiren ailelerin, diğer insanlara karşı daha duyarlı oldukları görülmüştür. Ama tabi ki, tüm köpek cinsi aynı değildir. Her ırk kendi kendine özgü tutum ve mizacına sahip olacaktır. Çocuklar ve aileler için en iyi köpek cinsleri nelerdir? İşte sahip olmayı düşünmek isteyebileceğiniz ilk on köpek cinsleri;

 1. 1 Beagles


  Aile için sakin bir köpek arıyorsanız, beagle size göre olabilir. Beaglelar koşmaya ve koklamaya bayıldıkları için evin içinde beslemeye ve bakmaya pek uygun değildir. Ancak, arkadaş canlısı tavırlarından dolayı çocuklar ve aileler için köpek ırkları listemizde beagle'lar bulunmaktadır.

  Aslında, beagle'lar tatlı köpeklerdir. Çocuklar ile oynamaya ve insanlarla etkileşime geçmeye bayılırlar. Ancak, bazı beagle'lar, küçük çocuklar için biraz ağır olabileceğinden, dikkatli olmalısınız.

  Ebeveynlerin yapabileceği şey, beagle'ları eğitmektir. Beagle'lar, evde insanların yokluğunda geceleri ulur. Bu insanlara bağlanma eğilimidir. Beagle'lar ayrıca döküntü ve kiraz gözü gibi bazı rahatsızlıklara yatkındır. Sağlık kontrolünü aksatmamak iyi bir fikirdir.

 2. 2 Bull Dogs


  Bull Dogs'lar küçük çocuklu aileler için harika bir evcil hayvandır. Boğa köpekleri uysal ve dost canlısıdır. Ancak, yaşlandıkça biraz yaramaz olma eğilimi var. Bir araştırmaya göre, 2015 yılında ABD'de dördüncü en popüler köpek cinsi olmuştur.

  Boğa köpeklerinin ortalama ağırlığı, erkeğe veya kadına bağlı olarak 15 ila 22kg civarındadır. Bull dogs; eğlenceli, nazik, kararlı ve cesur bir yapıya sahiptir.

  Bu köpek türünü çocuklar ve aileler için en iyi köpek türlerden biri yapan şey, özellikle çocuklarla güçlü bağlar kurma eğilimleridir.

 3. 3 Collie


  Lassie gibi bir evcil hayvanınız olmasını istemeniz durumunda, collies cinsi sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Collies köpek cinsidir. Başlangıçta tarımsal alanlarda kullanılan, sakin ve samimi tavrı nedeniyle yıllardır mükemmel bir aile hayvanı olmuştur. Bazı aileler için, özellikle dışarı çıkmayı seviyorlarsa, collies harika bir evcil hayvan haline gelir.

  Collies'in ya kısa ya da uzun kürkü vardır. Ayrıca, Collies çok akıllı olduğu için kolayca eğitilebilir. Pürüzlü ve düzensiz Collies aileler için en popüler seçenekler arasında.

 4. 4 Labrador Retriever


  Geçmişte St.John köpeği olarak bilinirlerdi.Kanada'da Newfoundland'dan türetilmiş bir cinstir. Labradorlar soğuk suya atlayarak balıkçıların ağlarını çekmelerine yardım etmeleri için eğitilirlerdi. 1800'lü yıllarda İngiltere'ye getirildiler. Kibar ve sevgi dolu karakteri nedeniyle en iyi aile köpeklerinden biridir.

  Sabırlı, oldukça zeki ve sadık bir köpektir.İtaat etmeye istekli, hareketlidirler ve suyu severler. Çocuklara karşı çok iyidirler.İnsanların arasında olmayı severler, ailenin bir üyesi olduklarını hissetmeye ihtiyaçları vardır. Yavruyken çok iyi sosyalleştirilmezse yabancılarla bazıları mesafeli olabilir. Bu cins köpekler bekçi köpeği olabilirler ancak koruma köpeği olmaya çok uygun değillerdir. Uzun süre yalnı bırakılırlarsa evdeki eşyalara zarar verebilirler. Labrador'ların çok güçlü boyunları vardır bu sebeple tasmadan çekmeden yürümeyi öğrenmelidirler. Ava uygun Labrador'lar daha enerjik ve hareketlidirler.

  Bu ırk oldukça popülerdir. Golden retriever'e göre daha baskıcı ve bağımsızırlar. Av iz sürme, avı geri getirme ve bekçi köpeği olabilirler ayrıca polis köpeği, rehber köpek, arama ve kurtarma köpeği olarak başarılıdırlar. Köpek yarışmalarında ilk sıraları zorlayan bir türdür. Sahibiyle uyum içinde çalışabilir, bataklık ve sulu arazilerde avlanabilirler, egzersiz ihtiyaçları yüksektir.

 5. 5 Golden Retriever


  Sevimli ve dost canlısı Golden Retriever köpek ırkları arasında en popüler olandır. Bu özellikleri iyi bir bekçi köpeği olmalarına engeldir. Koku alma duyusu gelişmiştir. Kolay eğitilebilen ancak aynı zamanda eğitimi en kolay bozulabilen Golden Retrieverlar diğer ırklar ve insanlarla çok iyi anlaşırlar. Aile yaşantısına uygun olan Golden Retrieverlar’ın genellikle rehber olarak kullanıldığı ve çocuk bakıcılığı da yapabildiği bilinmektedir.

 6. 6 Boxer


  Boxer köpek cinsi Türkiye’de fazlaca bulunan bir cins olma özelliği taşır. Sizlere bu konumuz içersinde Boxer köpek özellikleri, bakımı hakkında bilgiler vereceğiz.

  Güçlü bir vücuda sahiptir. Kürk kısmı son derece sık ve parlaktır.Lekeleri vardır bu lekeler genelde kahverengi tonları şeklinde olabilmektedir. Beyaz Yavrular Boxer üreticileri tarafından sevilmeyen türdür. Hatta çoğu kulüp bunları kaydetmez bile. Kuyrukları çoğunlukla kesik yapıdadır ve kulaklarıda isteğe göre kesilmektedir. Hatta birçok ülkede kuyruk ve kulak kesimi yasaklanmış durumdadır. Başının vücuduyla doğru orantılı şekilde olması gerekir.Dişleri ve dili ağızı kapalıyken gözükmez. Burun yapısı büyük rengide siyahtır. Gözlerinin rengi koyu renktedir. Kuyruğunu genelde yukarı şekilde taşımaktadır.

 7. 7 Toy Poodle


  Kaniş olarak bilinen küçük ırk grubundan olan Poodlelar; akıllı, hareketli ve son derece kendinden emin bir ırktır. İşitme ve yön bulma duyusu oldukça gelişmiştir. Kolay eğitilebilen Poodlelar çok sıkı eğitime gelemezler.

 8. 8 Bull Terrier


  Başlangıçta dövüşçü olarak yetiştirilen Bull Terrier, günümüzde ise nazik ve itaatkar bir ırk olmuştur. Dövüşçü karakterinden dolayı her ne kadar kavgayı başlatan taraf kendisi olmasa da dışarıda tasmasız dolaştırılmamalıdır.

  Çocuklarla iyi geçinen bir cinstir. Sosyal eğitim önemlidir. Kediler ve diğer ev hayvanları ile arkadaş olabilirler. Diğer köpeklere hükmetmek isteyebilirler ki bu durum kendi doğalarına bağlıdır. Başka bir köpeği olan biri için bu cinsi satın almak pek karlı olmayabilir. Sert oyunlarda bulunmaları uygun değildir; çocuklarla oynamak için gereğinden fazla hareketli olabilirler. Yalnız bırakıldıklarında yada yeterli egzersiz yapmadıklarında saldırgan olabilirler. Başı ve Ağzı bir birbinden ayrı görünür; kafatası buruna doğru eğimlidir. Bull Terrierler derin, küçük, ortada gözleri vardır. Kulakları üçgen, küçük ve diktir. Kısa, güçlü belleri, yassı kuyrukları, küçük ve yuvarlak 'kedi ayakları' vardır.

 9. 9 German Mastiff


  İnsanları seven ve onlarla birlikte olmaktan hoşlanan Danualar’ın çocuklara karşıda son derece sabırlı olduğu bilinmektedir. Sevgi dolu, fazla havlamayan ve gerektiğinde saldırganlaşan Danualar dev bir ırk ve iyi bir bekçi köpeğidir.

  Ev hayvanları, köpekler ve çocuklar ile iyi geçinirler. Kendi türünden olmayan karşı cins köpekler ve küçük kedilere karşı baskın olabilirler. Küçük yaşta sosyalleştirilmeliler. Yabancılara karşı temkinli davranırlar ancak aile içinde arkadaş canlısıdırlar.

 10. 10 Bichon Frise


  Bichon Frise, insanlarla mutlu olan, kendinden emin ve iyi eğitim alan bir ırktır. Dolaşmayı ve koşup oynamayı çok sever. Tüy dökmediğinden alerjisi olanlar için ideal bir ırktır.

  Yabancılarla, diğer köpeklerle ve çocuklarla arkadaş olmaya isteklidirler. Sık sık havlar ve oyun oynarken tatlı ısırıklar atabilirler. Aileye süper ek üye görevi görürler. Kediler gibi evin içinde mutlu mutlu koşuşturmayı severler.Kısa kabarık tüylü, yuvarlak koyu gözlü, düşük kulaklı, yuvarlak ayaklıdır. Arkadan kıvırcıklaşan bir kuyruğu vardır. Makas dişleri, küçük ağızı güçlü göğsü, güzel uzun boyunları vardır. Gözlerinin etrafında koyu halkaları vardır. Burunları ve dudakları koyudur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

77
85 Paylaşım, 77 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
4
Çok İyi
Yerim Yerim
2
Yerim
Yok Artık Yok Artık
19
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
15
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
14
Çok Acı
Kızgın Kızgın
11
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
14
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri