Gerçek Olmasını Dileyeceğimiz 10 Muhteşem Kurgusal Karakter

Kitap ve filmlerdeki bazı karakterler, gücü, cazibesi ve bazen karşılaştıkları zorluklarla ilgi odağı olup, kendine hayran bırakabiliyor.


71
79 Paylaşım, 71 Beğeni

Birçok insan için kurgu, gerçek hayatın acı gerçekleri olarak kabul edilebilir. Kitap ve filmlerdeki bazı karakterler, gücü, cazibesi ve bazen karşılaştıkları zorluklarla ilgi odağı olup, kendine hayran bırakabiliyor. Bazılarımız bu karakterlerin gerçek olmasını dileyebilir. İşte gerçek olmasını dilediğimiz 10 muhteşem kurgusal karakter.

10- Deadpool

deadpool-karakteri

Deadpool Fabian Nicieza ve Rob Liefeld tarafından ilk olarak New Mutants’ın 98. sayısında kötü karakter olarak çıkmıştır. Sonra Wolverine’nin kurduğu X-Force’a katılıp iyilerin safına geçmiştir ama tam olarak iyi bir karakter değil Anti-Kahramandır. Yaratıcılarından Rob Liefeld bir Teen Titans hayranıdır oradaki Deathstroke’un parodisi olarak Deadpool ortaya çıkmıştır. Deathstroke’un gerçek adı Slade Wilson’dır Deadpool’un ise Wade Wilson’dır.

Merc With a Mouth olarak tanınır çünkü çok konuşkandır. Domino onun konuşarak bir adamı intihar bile ettirebileceğini söyler. Deadpool’u diğer karakterlerden ayıran özellikse onun 4. duvarı kırabilmesi yani kendinin bir çizgiroman (oyun, çizgifilm vs.) karakteri olduğunu bilmesidir. Okuyucu ile iletişime geçebilir, gerçek dünyayla alakadar konuşabilir bu çoğunlukla okuyucuyu güldürür. Deadpool Taco ve Chimchanga’ya bayılır. Komik bir kişiliğe sahiptir. Kafasında iki ses vardır biri akılcı diğeri ise eğlenceli fakat saçma şeyler söylemektedir.

9- Spider Man

Spider-Man-örümcek-adam

Hepimiz süper kahramanları severiz ve gizlice her yerden çıkıp bizi sıkıntı anında kurtarmasını dileyebiliriz. Örümcek Adam 1962 yılında süper karakter olarak tanıtıldıktan sonra, onun gibi olma yolunda her genç hayal dünyasına dalmıştır. Ayrıca, insanlar kendini o kadar kaptırmıştır ki örümceklerin vücudunu ısırmasına izin vererek deney yapmıştır. Ne yazık ki, çılgın bilim bu şekilde bir örümcek ısırmasıyla oluşacak örümcek adamın varlığını imkansız kılıyor. Örümcek adam bir süper kahraman karakteri olmasına rağmen, izleyicileri güldürme ve espri odaklı bir karaktere bürünmüştür.

8- Kaptan Jack Sparrow

kaptan-jack-sparrow

Dünyaca ünlü Johnny Depp, Kaptan Jack Sparrow rolünü oynamaktadır. Karayip Korsanları, sevimli, komik ve bir kötü adam karakteridir. Bu aptal kaptanı sevmemizin ve gerçek olmasını dilememizin çok fazla nedeni var. Sürekli olarak bütün hazineleri çalmayı planlayan bir korsan olsa da, Kaptan Jack Sparrow “tüm hazineler gümüş ve altın değildir” demiştir ve herkesin zenginlikten daha değerli şeyler olduğunu anlamasını sağlamıştır.

Kaptan Sparrow, bir hedefin olması, … … planların olması, şans getirmesi gerektiğini vurguladı. Onun sarhoş havalı yapısı, karmaşık kelime oyunu ve espri yeteneği karakterini hem kötü hemde iyi yapmak için katkıda bulunuyor. O kaba kuvvet kullanmak yerine, anlaşmazlıkları sözlü olarak halletmeyi sever. Hedeflerine ulaşmak için sivri zekasıyla kurnaz ve aldatmacı yeteneklerini kullanarak, kaba kuvvete gerek olmadığını çok iyi ifade eder. Bu niteliklerle Kaptan Jack Sparrow gerçek olmasını isteyebileceğiniz hayali karakterlerden bir tanesidir.

7- Hermione Granger

hermione-granger-harry-potter

Harry Potter serisinin hayranı olsan da olmasan da Hermione Granger’in sahip olduğu cazibeyi inkar edemezsin. Akıllı, cesur ve şımarık olmanın dışında, karakterinin birçok değişik ve tatlı özelliği bulunuyor. O tam olarak tüm olumlu özelliklere sahip güçlü bir kadın karakter olduğu için sevilir. Arkadaşlarıyla arasında ki sağlam bağlılık, kitap kurdu gibi özellikleriyle insanları etkilemesi kaçınılmaz. Akıllı, güzel ve cesur Emma Stone artık Hermione Granger karakterinin bir sembolü haline geldi. Hermione’nin gücü ve ateşli ruhu herkesin isteyebileceği türdendir.

6- Jack Dawson

jack-dawson-titanic

Jack Dawson, Titanik trajik filminde romantik Leonardo Dicaprio’nun oynadığı yakışıklı bir karakterdir. Dawson bize onu sevmemiz için birçok sebep verdi. Lakin en iyisi, Rose DeWitt Bukater için hayatını feda etmesiydi. Gemide tanıştığı ve aşık olduğu kadına yaptığı sanat eseri nefesinizi alacak kadar etkileyici ve güzel. İçindeki eşsiz sevgi ile Rose’un hayatta kalmasını sağlaması tüm insanların yüreğini dağlamıştır. O zamandan beri her kız kendi Jack Dawson’ununu rüyasında gördü. Ayrıca, Jack dürüst, cesur ve özverili olduğu için mükemmel bir erkek arkadaştı. Tüm bunlar Jack Dawson’u var olmasını dilediğimiz bir karakter yapıyor.

5- Katniss Everdeen

katnis-everdeen

Jennifer Lawrence’ın canlandırdığı korkusuz, güçlü ve güzel Katniss Everdeen’den aldığımız beş dersi hatırlamanın tam vakti. Demek istediğim daha önce beyazperdede kadın kahramanlarla karşılaşmadığımız değil; yalnızca Katniss gibi gerçek bir savaşçıya nadir rastladığımızı kabul etmek gerek. Feminenliğiyle öne çıkan ve derinliği Katniss’e kıyasla fazlaca zayıf kalan Catwoman ve Æon Flux gibi karekterlere kıyaslandığında, Bayan Everdeen tümüyle farklı bir kategoride. Katniss Everdeen, kardeşi Primrose’un yerine oyunlarda yer almak için gönüllü olduğunda, onun sevgi dolu, fedakar ve cesur biri olduğunu anlamıştık. Hikayenin en başından bu yana Katniss’in farklı taraflarını keşfetme fırsatı bulduk: Kıvrak zekası ve dürüstlüğü onu hayatta tuttu, nazik olmak gibi bir kaygısı asla olmadı ve en önemlisi toplumsal cinsiyet kimliğine ait stereotiplerin boyunduruğu altına asla girmedi. Katniss’e dair bildiğimiz her şeyden şüphe edebiliriz, ama kurallara uymayı reddeden isyankar yapısından asla! Körü körüne verilen emirleri yerine getirmeyi reddeden genç kız, ne zaman kurallara uyması gerektiğini ve ne zaman otoritenin karşısında duracağını çok iyi biliyor.

4- Elle Woods – Bu Nasıl Sarışın!

elle-woods-lessons

Elle Woods güzeller güzeli bir kadındır. Okullardaki popülerliği dillere destandır. Bunun neticesinde okulun en yakışıklı erkeklerinden biri olan Warner Huthington ile beraber olmaktadır. Ancak Warner’ın annesi fazlaca tutucudur. Elle, onların beklentilerine göre ‘çok sarışın’ olmasından ötürü ailenin karşıt tavırlarını çekmektedir. Warner ile arası açılmıştır ve Warner tarafından terk edilmiştir. Warner öğrenim hayatına Harvard’ın hukuk fakültesinde devam edecektir. Hırslanan Elle de, sırf ondan intikam alabilmek adına aynı bölüme girmek için mücadele edecektir. Özellikle bayanların ilgisini çeken bu karakter oldukça popüler ve gerçek olmasını isteyeceğin kurgular arasında yer alıyor.

3- Edward Cullen

edward-cullen

Edward Cullen, Stephenie Meyer’in Alacakaranlık adlı roman serisindeki karakterlerden biridir. Alacakaranlık, Yeni Ay, Tutulma ve Şafak Vakti adlı romanlarda yer alır. Edward, romanda Bella’ya aşık olan ve onun güvenliğine her şeyden çok önem veren bir vampirdir. Serinin beşinci kitabı olan Geceyarısı Güneşi, tamamen Edward’ın bakış açısından anlatılmaktadır. Serinin ilk filmi olan Alacakaranlık’ta Edward Cullen rolünü, başarılı bir tiyatro oyuncusu olan, Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde Cedric Diggory rolünde oynayan Robert Pattinson oynamaktadır. Özetle, karakteri sevgi, bağlılık ve sadakat değerine dikkat çekiyor. Bu sebeple popüler kurgusal karakterlerin arasında yer almaktadır.

2- Sherlock Holmes

sherlock-holmes-karakteri

Sir Arthur Conan Doyle’un dedektifi Sherlock Holmes suç, gizem ve heyecan düşkünüdür. Hangi kişi Sherlock Holmes kadar zeki olmak istemez ki? Karakteri saplantıyı koruyor, çünkü yaşam ve iş hakkındaki olağan korkularımızı ve endişelerimizi yansıtıyor. İlk başta, Sherlock’un işi onu tüketiyor ve sosyal hayatı bu yüzden acı çekiyor. Ancak, gerçek insanlarla ilişki kurma ihtiyacı ve yarattığı bu kıskanılacak denge onun karakterini daha da güçlendirir.

O aynı büyük ölçüde insan sarrafı bir karakterdir ve en küçük bir kanıt ile bile bir kişinin hayatını ve kişiliğini özetleyebilir. Soğuk dış görünüşüne rağmen, Sherlock müşterilerine memnun etmek için her şeyi feda edecek sadık bir arkadaşıdır.

1- Christian Grey

grey-pics-jamie-dornan

Elli tonlu, her tonu birbirinden farklı, her tonu birbirinden şaşırtıcı adam: Christian Grey. Peki, Grey’de bizi bu kadar çeken ne? Gerçekten kadınların gizliden gizliye sadomazoşist fantezileri mi var? Yoksa sadece onun güçlü, kontrolcü kişiliği mi etkileyici? Sanırım kadın ahalisi yine ‘kötü’ adamın peşine düştü.

Kadınların çok küçük yaşlardan beri hayalini kurduğu beyaz atlı prens… Takım elbiseli, yakışıklı, zengin… Ve kaslı. Modern zamanların dayatması bir nevi… 1990’lar da Özel Bir Kadın’ın Edward Lewis’i, 2000’lerde Sex And The City’nin Mr. Big’i… Milyoner, dengesiz, geçmişi sorunlu biraz ‘kötü çocuk’. Belki de kadınların en sevdiği… Çözmek, yaralarını sarmak için peşinden koştukları… İşte bu kötü çocuğumuz son dönemde yepyeni bir karakterle çıktı karşımıza: Christian Grey.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

71
79 Paylaşım, 71 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
3
Çok İyi
Yerim Yerim
1
Yerim
Yok Artık Yok Artık
16
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
15
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
13
Çok Acı
Kızgın Kızgın
11
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
13
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri