2018’in En İyi 10 Yabancı Kadın Rock N’Roll – En İyi Yabancı Kadın Rock Şarkıcıları

Rock'n Roll'daki en iyi kadın kim?


100
108 Paylaşım, 100 Beğeni

Rock’n Roll’daki en iyi kadın kim? Günümüzün en iyi müzik sanatçıları, tüm zamanların en iyi kadın Rock şarkıcıları sıralandı ve burada dünya genelinde en iyi 10 rock ‘n’ rollcu kadınları sıralıyoruz. Kadınlar her alanda başarılı oldukları gibi sanatsal anlamda da başarıyı zirveye taşıyorlar. Pop ve rap gibi müziğin her alanında yer alan kadınlar rock müzikte de oldukça iyi bir şekilde boy gösteriyorlar.

2018’in en iyi 10 Rock N ‘Roll listesi, En iyi kadın rock şarkıcıları

Joan Jett

joan-jett-cannabis

Joan Jett (doğum adıyla: Joan Marie Larkin; d. 22 Eylül 1958), Amerikalı rock gitaristi, şarkıcı, şarkı yazarı, yapımcı ve aktris. Joan jett ismi anıldığında, çoğu insan hemen “Rock N’ Roll’lu seviyorum” diye bağırır. Amerikalı rock yıldızının oldukça etkili bir kitlesi bulunuyor.

Juliette Lewis (The Pretty Reckless)

juliette-lewis

Juliette Lewis 21 Haziran 1973’te Kaliforniya – Los Angeles’da dünyaya gelmiştir. Martin Scorsese’nin Cape Fear filminde Danielle Bowden rolüyle ilk büyük rolünü alan ünlü oyuncu, 1992’de Woody Allen’ın Kocalar ve Eşleri filminde rol almıştır.

1993’de Johnny Depp ile birlikte Kalifornia, Romeo Bleeding ve What’s Eating Gilbert Grape gibi bir dizi filmde yer alan Juliette Lewis, 1993 yılında Oliver Stone’ın yönettiği Natural Born Killers” filminde seri katil rolüyle beyazperdede boy gösterdi.

1995’te bilim kurgu filmi Strange Days’de Angela Bassett ve Ralph Fiennes’le birlikte rol alan güzel oyuncu, 1996 yılında Quentin Tarantino’nun From Dusk Till Dawn filminde yer aldı. 1999’da Other Sister ve 2004’te Strasky & Hutch adlı filmlerle izleyici karşısına çıkan Juliette Lewis, 2010’da The Switch ve Due Date filmlerinde görüldü.

Taylor Momsen

Taylor-Momsen

Taylor Momsen kimdir, “Gossip Girl” dizisindeki rolü ile tanınmıştır. Müziğe babası sayesinde başlayan Taylor Momsen, 2009 yılından itibaren kendi kurduğu The Pretty Reckless adlı müzik gurubunda solistlik yapmaktadır. Taylor Momsen grubuyla birlikte “Light Me Up” adını verdikleri ilk albümlerini 2010 yılında çıkardı.

Taylor Momsen’in en büyük korkularından biri asansörde kapalı kalmak.

Amy Lee (Evanescence)

amy-lee-evanesence

Evanescence, ABD’li rock müzik grubu. 1995 yılında grubun vokalisti Amy Lee ve gitaristi Ben Moody tarafından Little Rock, Arkansas’ta kurulmuştur.

Daha önce “Childish Intentions” ve “Stricken” gibi isimlerle de anılan grup en son “Evanescence” adını aldı. İki özel EP ve Bigwig Enterprises’ın yardımlarıyla Origin adını taşıyan demo CD’nin kaydedilmesinin ardından, grup 4 Mart 2003’te ilk uzunçalar albümü olan Fallenı Wind-up Records üzerinden satışa sundu. Dünya çapında 15 milyondan fazla kopyası satan bu albüm ve Daredevil filminin müziği olarak da kullanılan “Bring Me To Life” şarkısı sayesinde, grup iki Grammy Ödülü kazandı. Daha sonra 25 Mayıs 2004 tarihli Paris konserini 23 Kasım’da Anywhere But Home adı altında yayınlayan grup, bu albümü ile 1 milyonluk satışa ulaştı. 3 Ekim 2006’da grup 4 milyondan fazla satan ikinci stüdyo albümü The Open Door`u satışa çıkardı. Bu albümün 5 Ocak 2006’da başlayıp 9 Aralık 2007’de sona eren turnesinin ardından grup müziğe ara vermeye karar verdi.

Evanescence’ta birkaç eleman değişikliği yaşandı. Bunların ilki, solo olarak Hristiyan müziği üzerine çalışmaya karar veren klavyeci David Hodges oldu. 2003’te grubu bırakmaya karar veren kurucu ve gitarist Moody’nin yerine Cold grubundan Terry Balsamo geldi. 2006’da basçı Will Boyd’un grup ile yollarını ayırmasıyla Tim McCord grupta görev almaya başladı. 2007’de ise gruptan ayrıldıkları beyan edilen davulcu Rocky Gray ve gitarist John LeCompt’ın yerini “The Open Door” turnesi boyunca Will Hunt ve Troy McLawhorn doldurdu. Troy McLawhorn turneden sonra gruptan ayrılsa da, Will Hunt grubun bateristi olarak grupta kaldı.Grubun lideri Lee şu anda tek değişmemiş Evanescence üyesidir.

Betty Moon

Betty-Moon

Betty Moon 20 yılı aşkın başarılı bir kariyer ile moda, üretim ve şarkıcıdır. Onun eşsiz rock n’roll tarzı ve sesi başarıya ulaşmasını sağladı. Mart itibariyle 2018 Moon resmen Kanada müzik listelerinde 5. sıraya ulaştı.

Patti Smith

patti-smith

Patti Smith, (30 Aralık 1946, Şikago, Illinois) – Amerikalı müzisyen, rock şarkıcısı, ressam ve şair. 1975 yılında çıkardığı ilk albümü Horses ile punk rock’ın doğmasında en etkili isimlerden biri oldu. Smith, punk’ın vaftiz anası olarak anıldı. Beat şiiri performans tarzını garage rock ile birleştirdi. Kadınsılıktan uzak diliyle disko çağına meydan okurken, Amerikan gençlerini 19. yüzyıl Fransız şiiri ile de tanıştırdı. Smith, çok geniş kitleler tarafından Bruce Springsteen ile birlikte yazdığı ve listelerde 13 numaraya kadar yükselen “Because the Night” isimli şarkısıyla tanınır. 2005 yılında, sanatçıya, Fransa Kültür Bakanlığı tarafından edebiyata ve kültüre yaptığı katkılardan dolayı “Ordre des Arts et des Lettres” nişanı verildi. Ayrıca 2007 yılında “Rock and Roll Hall of Fame”e kabul edildi. 17 Kasım 2010’da ise anılarını yazdığı “Just Kids”(Çoluk Çocuk) adlı kitabıyla National Book Award’ı kazandı. 2011 yılındaysa Polar Music Prize’ı alan sanatçılardan biri oldu.

Stevie Nicks

Stevie Nicks

Kuşkusuz, tüm zamanların en saygın, başarılı ve üretken kadın sanatçıları arasında yer alır. Stephanie Lynn “Stevie” Nicks 26 Mayıs 1948’de Phoenix, Arizona’da doğan ünlü Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı’dır. Ayrıca Fleetwood Mac grubunun da üyesidir. Toplamda kırk Top 50 hiti ve yaklaşık 120 milyon satılan albümü vardır. Genellikle ruhani görünümü ve sembolik şarkı sözleriyle dikkat çeker. 1980lerin başlarında, ilk solo albümüyle Rolling Stone’da büyük yankı uyandırdı.

Nicks Fleetwood Mac’e katıldıktan sonra Mick Fleetwood’un “Frozen Love” şarkısını duyup, şarkıyı erkek arkadaşı Lindsey Buckingham için tekrar yazıp yorumladı. Fleetwood Mac’in ilk albümü Nicks ve Buckingham’ın da projelerini birleştirilerek yayınlandı. Albüm Top 40 Single’a girdi ve Amerikan albüm sıralamasında 30 haftanın üstünde birinciliği yaşadı. Rumours albümleri 1977’de çıktı ve 33 milyon kopyası dünya çapında satıldı. Ayrıca gruba dünya çaında büyük bir ün kazandırdı.

Nicks solo kariyerine 1981’de çıkardığı Bella Donna albümüyle başladı. Nicks ayrıca kontralto sese sahip olduğundan, Stevie ismi ona takma ad olarak kullanılır.

PJ Harvey

PJ Harvey

Polly Jean Harvey, yaygın adıyla PJ Harvey (d. 9 Ekim, 1969), İngiliz müzisyen, şarkı yazarı ve vokalisttir.

1991 yılında “Dress” isimli ilk single albümünü yayınladı. Kendine has tarzıyla, şarkı yazarlığı ve müzisyenliğiyle alternatif müzikte yerini aldı.

PJ Harvey’in gitar, bas ve davul üçlemesiyle çıkan “Dry” isimli ilk albümü büyük başarı kazandı. Albüm sadece Birleşik Krallık’ta değil, dünyada ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde de beğenildi. PJ Harvey aynı dönemde Rolling Stone dergisi tarafından en iyi şarkı yazarı ve en iyi yeni kadın vokalist seçildi. Albüm aynı zamanda Kurt Cobain’in en beğendiği 50 albümden biridir. Albüm rock müziğinin önemli köşe taşlarından oldu.

Sheryl Crow

Sheryl-Crow

Sheryl Suzanne Crow (Şubat 1962, Kenneth, Missouri), ABD’li rock ve pop şarkıcısı, gitarist, piyanist ve şarkı sözü yazarı. Bir süre piyano öğretmenliği de yapan Crow, 9 kez Grammy kazanmıştır.

The Rolling Stones ile de sahneye çıkmış olan Crow’un Sting, Mick Jagger, Michael Jackson ve Kid Rock ile düetleri bulunmaktadır. Ayrıca Michael Jackson ile 1987-89 yılında dünya turnesine katılmıştır. Crow’un birçok film müziğinde de imzası bulunmaktadır. Arabalar, Erin Brockovich, Point Break, Home of the Brave, Shallow Hal, The X-Files, Home of the Brave, Stone Cold, Big Daddy ve Tomorrow Never Dies başlıcalarıdır. Crow ayrıca McDonald’s ve Toyota firmalarının resmi cıngıllarını yapmıştır.

Florence Welch (Florence and the Machine)

florence-welch

Florence and the Machine (yazılışı: Florence + the Machine), Florence Welch’in solistliğini ve liderliğini yaptığı bir ingiliz indie pop grubu.

İlk albümleri Lungs, 6 Temmuz 2009’da çıkmıştır ve beş hafta UK Albums Chart listesinde kalmıştır. 17 Ocak 2010’da en üst sıraya çıkmıştır. Albüm Birleşik Krallık’ta 65 hafta boyunca ilk 40’ta yer almıştır, bu durum albümü 2009 ve 2010 yılında en çok satan albüm yapmıştır. Grubun 2. stüdyo albümü Ceremonials Ekim 2011’de piyasaya çıkmıştır, Birleşik Krallık’ta 1. sıradan, ABD’de 6. sıradan listelere giriş yapmıştır.

Florence and the Machine’in müziği, rock ve soul dahil, pek çok akımın birleşiminden oluşan bir tarz şeklinde tanımlanmaktadır. Lungs, 2010 BRIT Ödülleri’nde Yılın en iyi albümü ödülünü kazanmıştır. 53.Grammy Ödülleri’nde En İyi Yeni Sanatçı ödülüne aday gösterilmiştir. Ek olarak grup, 2010 MTV Video Müzik Ödülleri’nde ve 2010 Nobel Barış Ödülü Konseri’nde performans sergilemiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

100
108 Paylaşım, 100 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
6
Çok İyi
Yerim Yerim
5
Yerim
Yok Artık Yok Artık
3
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
1
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
16
Çok Acı
Kızgın Kızgın
15
Kızgın
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
16
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri