Tekerlekten Önce İcat Edildiler.

Tekerleğin icadı niye bu kadar geç kalmış ki?


41
47 Paylaşım, 41 Beğeni

Tekerleğin icadı, Homo sapiens’i diğer türlerden ayıran insan medeniyetinin geliştirilmesindeki en önemli etken olarak kabul edilir . 

Ancak insanlık tarihi düşünüldüğünde, tekerleğin günümüzden çok uzun zaman önce icat edildiği bilenen bir gerçek. Mezopotamya’da (modern Irak), tekerlek günümüzden 5.500 yıl önce ortaya çıktı ama ilginç olan tekerlek olmadan da antik kültürlerde çok farkli icatların olduğudur.

Bunları görüp okuyunca insan tekerleğin bulumasının neden bu kadar geç olduğunu da düşünmeden edemiyor. Çünkü bazıları tekerlekten bulunması düşünülmesi çok daha zor görünüyor.

Bakalım hangi önemli buluşlar tekerlekten önce gerçekleşmiş.

 1. 1 Alkol


  Bazı arkeologlar orijinal tahılın ekmek üretimi  yerine ilk olarak bira üretimi için yetiştirildiğine inanmaktadır. Alkolün insan uygarlığı üzerindeki etkisinin boyutu hala tartışılsa da - eski kökeni kimse için sır değildir. İnsanların alkol kullandığını gösteren en eski kanıt, Çin'in Jithu kentinin neolitik yerleşimindeki bir içme kabında bulunan fermente bir içeceğin 9.000 yıllık kimyasal izleridir.

 2. 2 Kıyafet-Dokuma


  Tekstil, deri ve kürk zaman içinde bozulma eğiliminde olduğu için, bilim adamlarının giysinin kökenini belirlemede farklı yöntemler bulması gerekiyordu. Mısır'da bulunan elbise (resimdeki) en az 5,100 yaşındadır, yani nispeten yeni. Eski Mısır hükümdarlarının Birinci Hanedanı'nın veya Eski Krallık'ın döneminin yönetimine ait olan bu elbise ketenden (tekstilden yapılan en eski kıyafet parçası) yapılmıştır.

  Fakat aslında insanlık çok daha erken zamanda kıyafet kullanmaya başladı. Almanya'daki arkeolojik kazılarda bulunan taştan yapılmış bir alet, Neandertallerin 100.000 yıl önce tabaklanmış derileri giydiğini göstermiş ve hayvan derisi tabakalandığına dair izlere sahipti. 2011 yılında yapılan bir çalışmada ise, iç çamaşır bitlerinin fosillerinden yola çıkılarak, bilenen en eski kıyafetlerin   yaklaşık 170.000 yaşında olduğu tahmin edilmektedir

 3. 3 Takılar


  Giysiler elbette insanların daha soğuk iklime sahip bölgelere göç etmelerine yardımcı oldu, tabiki kıyafetlerin kültürel anlamlarıda vardı. Arkeolojik kaynaklara göre insanlar uzun zaman önce kendilerini ve kıyafetlerini  mücevherlerle süslediler. 

  Fas'taki bir mağarada kırmızı pigmentle kaplı 82.000 yıllık delikli mermerlerin yanı sıra, Hırvatistan'daki Neandertal Mağarası'nda bulunan 130.000 yıllık kartal pençelerinden yapılmış bir kolye, bulunan ve bilenen eski mücevherler arasında yer almaktadır.

 4. 4 Kanolar


  Atlı arabalarınana ulaşım aracı haline gelmesinden önce, insanlar uzun süredir ulaşım için  sal ve tekne kullanmışlardır. Hollanda bulunan ve karbon testi ile MÖ 7600-8200 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen "Oe" dünyadaki korunmuş en eski teknedir. Fakat büyük olasılıkla, denizde gezinmek, balık tutmak veya keşif için insanlar daha önceki zamanlarda tekneler inşa etmeyi öğrendiler. İnsanların göç etmek amacıyla MÖ 45000 yıllarındada tekne kullandıkları tahmin edilmektedir.

 5. 5 Takvim


  Daha saatlerin dişlileri icat edilmeden çok önce, insanlar zamanı belirlemek için karmaşık yöntemler kullanıyorlardı. Bir arkeolog grubu, ilk ay takviminin 10.000 yıl önceye ait olduğunu iddia etmektedir. Bu arkeolog grubu, İskoçya'nın Aberdeenshire bölgesindeki Crathes Kalesi civarında yaptıkları kazılarda, Ay'ın hareketlerini gösteren ve kameri ayları izlemeye yaradığı sanılan oyuklar keşfetti. .Birmingham Üniversitesi'nden araştırmacılar, kalıntıların yaklaşık 10 bin yıl önce yaşayan avcı-toplayıcı insan toplukularına ait olduğunu düşünüyor

 6. 6 Coğrafi haritalar


  İnsanlar sadece ay döngülerinin izlenmesi için değil, uzayı ve diğer gök cisimlerini incelemek içinde buluşlar yaptılar. Tarih öncesi haritaların en eski örneklerinden bazıları İspanya'daki Abaunz Mağarası'ndan gelmektedir. Burda bulunan 14.000 yıllık taş tabletlerin dağları, nehirleri, göletleri, kesişen patikaları ve avlanma alanlarını betimlediğine inanılmaktadır.

 7. 7 Pişirme


  İnsanlar nasıl ateş yakılacağını öğrendiklerinde, yemek pişirmeyi icat ettiler. Sonuçta, et ve bazı bitki türlerini ateşte pişirirseniz, bu ürünleri çiğnemek ve sindirmek için çok fazla enerji harcamanıza gerek kalmaz. Daha önce, insanların 500.000 yıl önce yemek pişirmek için ateş kullanmaya başladıkları düşünülüyordu, ancak paleontologlar insanların yaklaşık 1.9 milyon yıl önce ateş yaktıklarını belirlemeyi başardılar. Homo erectus'tan başlayarak, dişlerin yapısı değişmeye başlaması, bilim adamlarına göre, yemek pişirme alışkanlığının ortaya çıktığının bir işaretidir.

 8. 8 Müzik Aletleri


  2008 yılında arkeologlar, Almanya’nın güneyinde Hohle Fels adında bir Taş Çağı mağarasında flüt parçaları buldular.  Bu flüt parçaları, akbaba ve mamut kemiklerinden yapılmıştı. Günümüzden önce yaklaşık 42.000 ila 43.000 yıllarına tarihlenen bu enstrümanlar, gelmiş geçmiş en eski enstrümanlar olarak kabul ediliyor. Daha önce en eski kabul edilen enstrümanlar ise 35.000 yıl öncesine tarihleniyordu.

 9. 9 Tutkal


  Bugün kullandığımız modern tutkal çok uzun bir geçmişe sahiptir. Yaklaşık 200.000 yıl önce, Avrupa’da dolaşan Neandertaller, taştan yaptıkların alet uçlarını tutturmak için yapışkan huş ağacı kabuğu reçinesi kullandılar. Bilim adamlarının bu keşfi yapmak için mızrak, kesici gibi aletlerin taştan yapılmış uçlarındaki, yapıştırma maddesi olan reçineyi karbon testine sokması gerekti. Böyle bir yapıştırıcı bir tutkal yapmak için  huş ağacı yakılarak, bu yanma sırasında akan reçinenin toplanması gerkiyordu.

 10. 10 Seramikler


  Tekerleğin icadından binlerce yıl önce, insanlar kilden bir kalıp oluşturarak ve sonra onu yakarak yiyecekleri ve içecekleri depolamak için kaplar yaptılar. İlkel insan ilk yemeklerini ağaç kabuğunda, dallardan dokudukları sepetlerde saklıyorlardı. Ancak içerisinde sııvı barındıran gıdaların bu maddelerde saklanması haliyle uygun olmuyordu.

  En eski seramik kaplar ilk  olarakÇin'de bulundu ve 20.000 yaşındalar. İşin ilginci çömlek yapımı geliştikçe, çömlekçi tekerleği ortaya çıktı ve bazı bilim adamları ilk tekerleğin aslında bu çömlek tekerleği olduğunu iddia eder.

 11. 11 Yay ve Oklar


  İlk yay kalıntısı 9000 yıl önce, Danimarka'da taş devri zamanına ait olarak Holmegards Mose köyünde bulundu. Fakat ok ve yay çok daha önce icat edildi. Bilim adamları ok ve yayın ilk olarak Avrupa'da ortaya çıktığını düşünüyorlardı taki Güney Afrika'da Sibudu’da bir mağarada, en az 64 bin yaşında kanlı bir ok başı bulunana kadar. Aslında bu bulgular çok önemlidir, çünkü bu araçların icat edilmesi, karmaşık düşünme biçimleri gerektirmektedir. Yay ve okun ne zaman icat edildiğini bilirsek, atalarımızın ne zaman modern insan gibi düşünmeye başladıklarınıda bilmiş oluruz.

  Günümüzde eski insanların deri parçalarıyla kıyafet yaparak mağarada yaşadıkları gibi yaygın bir inanış vardır.Fakat gerçekte, atalarımız düşündüğümüzden daha akıllı ve daha yaratıcıydı. Bunu, bu çoklu arkeolojik buluntularda kanıtlanmaktadır. Arkeolojide alanında ne kadar keşif  yaparsak, antik dünya da o kadar bizim için şaşırtıcı olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

41
47 Paylaşım, 41 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
6
Çok İyi
Yerim Yerim
5
Yerim
Yok Artık Yok Artık
3
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
1
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
16
Çok Acı
Kızgın Kızgın
15
Kızgın
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
16
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri