Dikkatleri Üzerine Çekmeyi Başaran Dünyanın En İyi 10 Heykeli

Görenleri hayrete düşüren 10 tuhaf heykel.


74
2 Yorum, 82 Paylaşım, 74 Beğeni

Heykel genellikle sembolik olarak oluşturulur. Dünyanın dört bir yanında, heykeller hayata saygı göstermek veya özel bir etkinliği anmak için inşa edilmiştir. Bu anıtların çoğunun anlaşılması kolay olsa da, bazıları oldukça tuhaftır. Çoğu zaman heykellerde fazla yaratıcılık aranmasa da, içerikte yer alan bu tuhaf heykeller bir mesaj verir. Etkileyici dev heykeller, bir şeyi anmak ve kamuoyuna açıklama yapmak için harika bir yoldur.

Aşağıda, Dünyanın en tuhaf ve yaratıcı en iyi 10 heykeli yer alıyor.

10- London Ink Swimmer

london-ink-swimmer

İngiltere’nin Londra şehrinde yer alan Thames Nehri’nin güney yakasında, Tower Bridge ve Belediye Binası arasında yüzerek yaşayan, 46 metrelik bir cankurtaranın devasa heykeli yer alıyor. Görenlerin oldukça şaşırdığı heykel titizlikle tasarlanmış. Bu görkemli heykeli inşa etmek için 400 – 800 heykeltıraş çağrılmıştır.

9- Louise Bourgeois’in Örümceği

louise-bourgeois-dev-örümcek-heykeli

Louise Bourgeois’in 30ft’lik, bronz, paslanmaz çelik ve mermerden yapılmış örümceği Londra’daki Tate Modern’in dışında yer almaktadır. Louise Bourgeois dev heykelini 85 yaşında yapmıştır.

8- Big Buddhas: The Monywa Buddha

Big-Buddhas-The-Monywa-Buddha-heykeli

Dünyanın en büyük Buda Heykelidir. Buda’nın öldükten sonra nirvana içine girmesini temsil eder. Bu muazzam figür 90 metre uzunluğunda, 20 metre uzunluğundadır. Monywa uzanmış şekilde, girişi arkadadır ve içi boştur. İçinde 300 adımlık bir alanı vardır. 1991 yılında yapılan bu dev heykel içinde, 9 bin küçük buda görüntüsü vardır.

7- Sihirli Musluk Heykeli

The-Magic-Tap-sihirli-çeşme-heykeli

Bu musluk İspanya’da bulunmaktadır. Gökyüzünde yüzen musluk, sonsuz bir suyu temsil ediyor. Musluğun ucundan devamlı su akmaktadır. Onu ayakta tutan şey ise suyun içine gizlenmiş borudur.

6- Büyük Gümüş Köpek Heykeli

Oversized-Silver-Dog-Denver-Colorado

Colorado’nun Denver şehri Hayvanat bahçesinde duran bu devasa heykelin boyu 6 metredir. 90 binden fazla köpeğin etiketleriyle oluşturulmuştur. Gündüzleri güneşte parlayan büyük heykelin, akşamları da LED ışıklarıyla barınağa gelenleri ağırlıyor.

5- Testere Heykeli

testere-heykeli

 

Tokyo Uluslararası Sergi Merkezi önünde duran dev testerenin boyu 15.4 metre uzunluğundadır. Claes Oldenburg ve Coosje Van Bruggen tarafından hazırlanan dev testere heykeli, sanatseverleri, meraklı gözlemcileri ve mizah duygusu ile turistleri cezbetmektedir.

4- Rüya Kız Aziz Helen Heykeli

Rüya-Kız-Aziz-Helen-Heykeli

İngiltere’de bulunmaktadır. Rüya heykeli 14 katmanlı olarak inşa edilmiştir. Yapımında kendini temizleme özelliği bulunan titanyum dioksit kullanılmıştır. Her bir parçası için ayrı ayrı kalıplar yapıldı. Yapımı ise 60 gün sürmüştür.

3- Sonsuza Dek Marilyn Heykeli

Forever-Marilyn-heykeli

Kaliforniya’da bulunan Forever Marilyn, Seward Johnson tarafından tasarlanan dev bir Marilyn Monroe heykelidir. Heykel 1955 yapımı Yaz Bekarı filminden alınmış en önemli Monroe imgelerinin birtanesidir. 2011 yılında yapılmış ve 7.9 metre yüksekliğindedir.

2- Die Badende Heykeli

die-badende-heykeli

Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan heykel, Oliver Voss tarafından 2011 yılında Binnelalster Gölü için yapmıştır. Köpük ve çelik heykel yaklaşık olarak 4 metre yüksekliğinde 30 metre uzunluğundadır.

1- Kaşık ve Kiraz Heykeli

kaşıkvekiraz-heykeli

Geldik Dünyanın En Şaşırtıcı 10 Dev Heykelleri listesinin bir numarasına. Claes Oldenburg ve eşi Coosje Bruggen tarafından İngiltere’de yapılmıştır. Yapımı, İngiltere’deki gemi yapım bahçesinde yapılmıştır. Kaşığın ağırlığı 2630 kilogram, kirazın ağırlığı ise 544 kilogramdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

74
2 Yorum, 82 Paylaşım, 74 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok İyi Çok İyi
13
Çok İyi
Yerim Yerim
11
Yerim
Yok Artık Yok Artık
10
Yok Artık
Hoş Değil Hoş Değil
9
Hoş Değil
Çok Acı Çok Acı
6
Çok Acı
Kızgın Kızgın
5
Kızgın
Korkunç Korkunç
11
Korkunç
O Ne Lan O Ne Lan
6
O Ne Lan

Yorumlar

yorum

Bir format seç
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri